Tavsiyeler

…Öncelikle…

Ney başlangıç itibariyle zor bir sazdır.Fakat sesi elde ettikten sonra kolaydır.Aslında Türk müziğini kavrayabilme çabası bu sazı zorlaştırır.

Amacım kesinlikle bir şeyin ispatı değildir.Kimseye birşeyleri tek doğru olarak sunmuyorum.Bu işte öğrencilik hiç bitmez.Ben her zaman hocamın talebesiyim.Eskiden Ney hocaları talebesini “Sen artık neyzen oldun benim sana vebileceğim bir şey yok” diyerek imtihan ederlermiş. Eğer bir daha gelmezlerse bilinir ki o neyzen olamazmış.

Her zaman yeni şeyler öğrenmek lazım. Ben sadece ilmimin sadakasını verme çabasında olayım yeter. Bu paylaştıklarım sadece edindiğim birkaç tecrübeden ibarettir.

neyzen


…Sabır…

Bilinenin aksine ben Ney üfleme bırakılınca gerilediğini düşünmüyorum.Herkesin başına, başlarda uzun uğraşlar sonucu elde ettiği sesi ertesi hafta, hatta ertesi günü bulamamak gelmiştir.Bu noktada biraz sabır gerekir işte. Birçok kişiden şöyle duydum “Bu neyi hergün çalışmak gerekiyormuş.Bir gün bile üflemezsen en başa geri dönüyormuşsun.Bize göre değil bu iş acayip sabır istiyor”.

Önemli olan bu Ney’i haftada bir de olsa arada bir eline alıp üflemek. Yani önemli olan uzun vadeli bir çalışmadır. Tabiki ilk hafta ses çıkarmakla uğraşıyor olacağınız için en az 4-5 gün yarım saat veya daha fazla çalışın. Sonraki haftalar kademeli olarak haftada bir güne dahi düşürebilirsiniz, size kalmış.

neyzenler


…Nota Bilgisi…

En başta lisede öğrendiğiniz nota bilgisi yeterli olacaktır.Fakat sesleri elde etmeye çalışırken bunları hiç düşünmeyin bile.Ses çıkarmak size fazlasıyla yetecektir.Daha sonraları Ney’deki notaların yerlerini bilmeniz size yetebilir.Daha sonra diyez ve bemol (arızalı) notaların ney üzerindeki yerlerini öğrenmek gerekecektir.

vektörel nota


…Öğrencilik hiç bitmez…

Notaları öğrendiniz.Sesler oturdu.Artık elinize neyi alır almaz rahatlıkla ses çıkarıyorsunuz.O halde geç bile kaldınız.Hemen eser çalışmaya başlayın.Benim tavsiyem segah makamında teravih aralarında okunan salat-ı ümmiye’yi çalışmanız olacaktır. Çünkü eserin yarısı üç notadan ibarettir ve bu üç nota en kolay seslerdir


…Kendi sesinizi kaydedin…

İnsanlara ne duyurduğunuz önemli.Neyzenin amacı kendisinin duyduğu güzel nağmeleri başkasına duyurmaktır.Bir insan kendisi için neyzen olmaz.Dolayısıyla neyzenler üflerken alemden aleme de uçmazlar.Dinleyeni o alemlere götürme adına ızdırap çekerler. Neyzen kafasında zaten var olan bir nağmeyi veya sadâyı ney’e doğru aktarabilme ve bunu dinleyenlere ulaştırma çabası içinde olmalı.Bu nedenle kendi sesinizi kaydederek dinleyici kulağıyla kendinizi dinlemenizi tavsiye ederim.

Birçok neyzen kendisi dinlemeye bazen tahammül dahi edemez.Aslında bu iyi birşeydir. Sizin aşama kaydettiğinizi gösterir.Asıl kendinizi dinlediğinizde zevk almaktan korkun.


…Bol Bol dinleyin…

İyi neyzen olmanın yolu iyi taklit etmekten geçer.Bunun için iyi bir dinleyici olmanız gerekir.Niyazi Sayının kayıtlarını dinleye dinleye ezberleyin.Bir süre sonra siz farkına varmadan onun tavrını bile alabilirsiniz.Bunun yanında Necdet Yaşar, Tanbûri Cemil bey,Münir Nurettin Selçuk, Bekir Sıtkı Sezgin,Hâfız Kâni Karaca, Hâfız Sadettin Kaynak, Hâfız Sami, Hâfız Kemal’i (…vs.) arşivinizden eksik, kulağınızdan uzak etmeyin.


…Okuyuculuğunuzu Geliştirin…

Ney üflerken amaç insan sesini taklit etmektir. Çünkü yeryüzündeki en güzel enstruman insan sesidir.Dolayısıyla okuyuculuk neyzenliği ilerletir. Dikkat edin pek bilinmese de iyi neyzenler aslında iyi birer okuyucudurlar. Bu nedenle siz de çalabildiğiniz eserleri hem notasıyla hem de sözleriyle okumaya çalışın. Bu noktada okurken dikkat etmeniz gereken kafanızı ve çenenizi oynatmadan okumaya çalışmanızdır bu gırtlağınızın gelişmesine yardımcı olur.Hatta imkanınız varsa şan kursuna gidin.


…İyi Bir Hocaya Gidin…

Tavrı beğenilen tavsiye edilen bir hocadan imkanınız vaktiniz elverdiği sürece istifade etmeye çalışın. İyi bir hocayla kısa sürede çok mesafe kat edebilirsiniz.

Eğer devamlı gidemiyorsanız sesini kaydedip evde çalışın.Ama devamlı hoca değiştirmeyin.Çünkü bir neyzenin ak dediğine diğeri kara diyebilir.Bu da tavrınızı bozabilir. Yerinizde sayarsınız.


…Ney Alırken…

Tüm bunları ney’siz yapamazsınız tabi :)

Başlarken iyi bir neyiniz olması ses çıkarmada büyük kolaylık sağlayacaktır. Ney alacaksanız ucuz müzik market işi neylerden, ve eğitim seti gibi satılan neylerden uzak durun. Özellikle ustasını bulun, araştırın. akordu iyi bir ney sizin perdeleri doğru öğrenmenizde faydalı olacaktır.

79 Adet Yorum

 1. jorge

    Mientras mi aliento pronuncia  torpemente un Nombre de Dios.  reso por el Posible Milagro de que algun dia , Si Dios Quiere  este precioso instrumento . me cuente sus secretos en Español.. 
   Alhamdulilah¡¡¡¡¡¡.
   Gracias por la intencion que estos maestros ponen al compartir los suyos… 
   
   

 2. Ahmet

  Gerçekten yeni başlayacakla için güzel bir özet bilgi olmuş. Benim için faydalı oldu diğer arkdaşlar için de faydalı olacağını düşünüyorum.

 3. omer

  hocam iyi günler ben yaklaşık bir buçuk yıldır ney uflemeye çalışıyorum ama bana hala flüt gibi geliyor neyde sıkıntı var akordu bozuk falan gıbı kendımı kandırmaya çalışıyorum ama dedğim gibi sadece kendimi kandırıyorum çalışmam gerekiyor biliyorum ama nasıl çalışacagım onu bilmiyorum internetten görüntülü parçalar indirdim yaklaşık 8 parça üfleyebiliyorum ama dediğim gibi bana flüt gibi geliyor ses çıkarmada nota bilgisinde sıkıntım yok gibi tabi bana öyle geliyor ama sese dem veremiyorum ilk başta kurs alma şansım oldu ama daha sonra kendim kendime çalıştım şimdi de kurs alma durumum yok kendi kendime çalışmam lazım ama neye nasıl çalışacagım bilmiyorum kısacası bilen bir üstadın bilgisine ihtiyacım var birçok siteye ayn şekilde mesaj yazdım ama kendi kurslarına çağırmaktan başka öneri sunan olmadı gibi sizden kursa gitmeden kendimi geliştireceğim çalışma metotları istiyorum
          mektup gibi oldu ama artık ruyalrımda çalıyorum rahatsızlık verdiysem af ola 
                                                                                                                                      neyzen olmaya çalışan talebeniz
                                                                                                                                                               omer
   

  • enes

   evet bende aynı senin durumundayım 2 senedir üflüyorum 13 civarı parça üflüyorum . Bana da flüt gibi geliyor fakat ben deneyimliyim kolejlerde 5-6 kere programa çıktım bilgi yarışmalarında filan . Bana iyi olduğumu söylüyorlar fakat bende neyde o kalın iyi sesi elde edemiyorum fakat ney üfleme m iyi parçaları doğru üflüyorum. Bende yardım istiyorum. (kursa haftada 1 kere yaklaşık o günde ders bir saat sürüyordu 1.5 yıl gittim ) . Ders özel değildi 5-6 kişilikti 😀
   yardım edin

   • Sen belli ki epey mesafe kat etmişsin. Bundan sonra da hep böyle kendini beğenmeyerek geçecek. Zaten kendini beğendiğin andan itibaren üzerine bir şeyler katamazsın. Benim tavsiyem bol bol dinlemek ve taklit etmek olur.

 4. sümeyye

  merhaba hocam ben ney çalmayı çok istiyorum ve uzun süred,r araştırma yapıyorum özetiniz gerçekten çok yardımcı oldu ama ben şu yönden kararsızım neyin bir çok çeşidi var bunlardan hangisini seçmeliyz neye göre almalıyız yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • murat kavalcıoğlu

   KIZ NEY size tavsiyem
   sonra YILDIZ NEYe
   daha sonra dileğe göre MANSUR NEYe geçersiniz

  • Neyzen Yasin

   merhaba sümeyye öncelkle doğru bir seçim yapmışsın neye başlamayı düşünmekle kesinlikle kız neyi ile başlamalısın :) Şimdiden başarılar :)

  • abdussamed

   umarım aradığını bulabilmişsindir…

 5. aslı yüksel

  merhaba hocam ben başlangıç için eğitim ney seti aldım bu akşam başlıycam inş ney’im elime gelecek :) bilgilerinizden faydalanmak için sitenize üye oldum ama mail gelmedi ilgilenirseniz sevinirim :)

  • mailine bak spam(gereksiz) klasörünü kontrol et.

 6. fatma

  merhaba hocam ben de ney çalmak istiyorum bunun için bir ney almak istiyorum başlangıç için nasıl bir ney almalıyım yardımcı olur musunuz?

  • Başlangıç için 150 tl lik neylerden öneririm

   • zozan

    hocam arka deliği nasıl açtırabiliriz ve bu ne işe yarar

    • yeni başladıysanız pek bir mahsuru yok. İlerde bir ustaya götürüp açtırabilirsiniz

 7. mehmet

  ben yeni başladım ney üflemeye salatı ümmiye samanyolu gibi eserleri icra edebiliyorum süsleme yapmadan basit olarak acaba başka ne gibi eserler önerebilirsiniz açıkcası ben internetten indiriyorum notaları deniyorum olmuyo bu seferde şefkim kırılıyo basitten zora doğru olsa daha iyi olacak sanırım hangileri daha basit onuda bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 8. fatih

  Hocam, ben 100, 150 tl lik kız ney almıştım.Ses ve nota çıkarmaya da başladım suan düşündügüme göre bir sonra ki yapmam gereken ellerimi hızlandırmak ve eser çalmak olucak ama Ney im kırldı.Ben yeni bir tane ney almak istiyorum ama normal yine 100 150 tl lik mi yoksa profesyonel ney mi diye sormak istedim.Ney alıp üflemeye başladıgım ve ses nota üflemem 3 ay içinde oldu.Önerilerinizi bekliyorum.

 9. Kutluhan

  Merhaba Hocam,
  ilk baslamak için süpurde neyi de olurmu?
  ve birisii taniyormusunuz online dersi veren? ben cünkü yurtdisinda yasiyorum.

 10. gülşen

  merhaba hocam internetten 1 hafta önce kız neyi aldım akşamları kendim evde çalışmaya başladım sesleri ve notaları çıkardım ancak aldığım ney bana uzun geldiğinden parmaklarım yetişmiyor bir süre sonra bileğim ve parmaklarım kasılıyor yoruluyorum ses çıkarmam zor bir süre sonra alışır mı ya da daha kısa bir ney bulma imkanım var mıdır?

  • alper

   Bana söylenildiğine göre bir süre sonra alışıyormuşsun hatta küçük bile geliyormus.saygılar

 11. ismail aydın

  merhaba hocam .internetten 28 tl lik bir kız ney aldım.1. boğumun çapı 19 mm. ideal çap 25 mm olmalı diye duydum .hocam benim merak ettiğim çap inceldikçe ses çıkarmak zorlaşıyor mu? bu arada aldığım 2 ay oldu. bazen düzgün bazen kötü ses çıkıyor. :) cevabınız için şimdiden teşekkür ederim hocam.

  • 28 tl ye satılan neylerin ney olduğu konusunda şüphelerim var. Tabiki o neyden ses çıktığına dua edin.

 12. bedia

  ben kamış mansur ney aldım. ses çıkarma konusunda problem yok ama notalara elım yetişmiyor. bunun tekniği varmı yoksa benmi yanlış ney aldım. yardımcı olursanız memnun olurum.

 13. esra

  meraba hocam neyin bütün boğumları aynı olması lazım demişsiniz benim ki hepsi aynı değil aşağılara doğru azalıyor neyim kız ney 250 tl. ney üflerden ya cok kalın ya da ince ses çıkıyor gerçek sesi bulamıyorum nasıl olucak akordunda mı bir problem olabilr acaba? önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

  • akordla ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca boğumların eşit uzunlukta olmasından bahsetmiştim. Ama zamanla öğrendim ki çok da önemli bir ayrıntı değil fakat boğumlar eşit olması tabi ki de bir avantaj. Yeni başladıysanız bu gibi sıkıntılar yaşamanız normal.

 14. Makbule

  Merhabalar,

  Ney bir aşkmıdır bilemem ama içimde yıllardır tütüp duruyor, tarifi zor. Vaktimin bol olduğu zamanlarda cesaret edemediğim bu yola şimdi vaktim yeterli gelmese de sabrım kafi geleceğinden adım atmaya karar verdim. Üflemelerimde ses yahut nota çıkarana kadar tek başıma, sonrasında bir hoca eşliğinde öğrenciliğe başlamak ve devam etmek niyetindeyim. Asıl sormak istediğim şey ise neyin türünü seçerken dikkat etmem gereken noktalar.. Boyum 1,63 ve bana kız neyle değil de sipürde neyle başlamamın daha uygun olacağını söyleyenler oldu. Yanlış bilmiyorsam sipürde kızdan iki nota daha tiz ses çıkarıyor ve ben ney dinlerken en çok davudi yani pes seslerden hoşlanıyorum. Bir yanda fiziksel özelliklerimin getirdiği mecburiyet, diğer yanda beni daha çok şevke yöneltecek olan beğenim; ikisinin arasında kaldım. Sizce kızla mı başlamalı, sipürdeyle mi?

  Öneri, tavsiye ve yol göstericilikleriniz için Allah sizlerden razı olsun. Selametle.

  • Bence boyunuz yeterli. hevesinizi kirmayin kiz ney ile baslayabilirsinz.

   • cokmutlu

    Allah razı olsun hocam, teşekkürler.

 15. Efsa

  Merhaba ben ney çalmaya başlayalı 4-5 ay oldu .İlk kursa başladığım gün ses çıkarabildim , çoğu notayı öğrendim ,kardeşim gitar çalıyor onun defterinde ki parçaları çalmaya çalışıyoruara sıra .Fakat kendi çaldığım ses den rahatsız oluyorum ,bazen ses kaydına alıyorum ve dinliyorum sesleri tam oturtamadım sanırım sizce daha çok alıştırma yaparak sesleri püsürsüz çıkarabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler….

  • Merhaba şunu söyleyebilirim. Neyinizin pürüzlü ses çıkartması neyden ve baspareden kaynaklaniyor olabilir. O nedenle hocaniza veya iyi durumda olan bir arkadaşınıza denetin. Eğer neyde sıkıntı yoksa onun cevabını vermiş siniz zaten.

   • Efsa

    Peki saolun :))

 16. piri fani

  Ney çalabilmek konusunda ne kadar istekliysem, bunu başarabilmek konusunda da o kadar umitsizim. Ancak şansimi denemek istiyorum. Baslangic olarak kursa gitmeden kendi cabalarimla bunu yapabilir miyim fikrinizi ogrenmek istiyorum ve ilk olarak ney alirken dikkat etmem gereken hususlar varmi? Bu konularda yardimci olursaniz cok sevinirim.

 17. birkan

  Hocam, Ankara’da ney dersleri alabileceğimiz hoca önerir misiniz? Teşekkür ederim..

 18. muzaffer

  merhaba hocam ben ney çalmayı çok istiyorum hangi neyden başlamalıyım bana yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler. :)

 19. neyzan

  neye başlamayı düşünenler için plastik neyler satılıyor onları alabilirsiniz kız neyi almam gerektiğini duyduğum için onu aldım .

  ses çıkarmada bi sorunum yok notalar hakkındada az çok bilgim var evde tek başıma öğrenmeye çalışıyorum ama tiz seslere geçmede zorlanıyorum bunun bi yöntemi varmı ?

  • Bunu bütçesi zayıf olanlar için öneririm. Bu neyler (m.aleti demek daha doğru olur) 40-50 tl lik ucuz neylerden daha iyi öğrenme açısından. Ama tabiki Ses çıkardıktan ve notaları öğrendikten sonra orta düzey bir ney almalısınız.

   • seher

    hayırlı günlu öğrenmek isterimer efendim.ben şunu öğrenmek isterim
    ney çalmak,tamamen ney potansiyeliyle ilgilimi yoksa bu tuş lar nefeslemi ilgili,yani bir insanın nefes derecesi nemlimi

    • Merhaba. Şöyle söyleyeyim. Ney potansiyelini onceden kestirmek zor. Nefesle ve parmak koordınasyonuyla ilgili mı bılmek zor. Ama şunu biliyorum. Neyi öğrenmek bu işi sevmekle ilgili bir durum. Başta ses cıkarma gibi zorlukları, Sevmek katlanılabilir kılıyor. İstek varsa her şeyi başarmak ımkanlı.

 20. SümeyyeNur

  Hayırlı günler. Ben okula gittiğim için kendi saatlerime uygun bir kurs bulamadım.Öncelikle kurs öneriniz varsa Ankara’da bunu bilmek isterim. Kursa gitmesemde evde az çok geliştirebileceğimi düşünüyorum.Ama hangi ney uygundur ilk olarak bilemiyorum. Birde akordunun bozuk olup olmadığını biz alırken anlayabilir miyiz yada zaten akordu yapılmış şekilde mi satılır? Çok soru sordum lakin son olarak da ilk sesi çıkardığımızda doğrudan o davudî ses mi çıkar yoksa daha sonra çalarak mı bu sesler oturur?

  Şimdiden Allah râzı olsun.

  • neyler akordu yapılmış şekilde satılır. Fakat mesele bunların doğru şekilde akordlanmış olup olmamasıdır. Güzel ses için bol bol çalışmalısın. Ve zamana ihtiyacın var

 21. ErdiCan

  Sayın hocam verdiğiniz değerli bilgiler ve moral verici tavsiyeler için çok teşekkür ederim uzun zaman Ney üflemek istiyorum. Şu günlerde de iyice kararlıyım fakat bir köyde yaşıyorum ve bu yüzden kurs görme imkanım yok. İnternette bulduğum videolar ya da eğitim setleri ile çalışırsam herhangi bir sorun yaşar mıyım

 22. selim

  Hocam tavsiyelerinizi okuyup kız ney aldım. 3 gundur calisiyorum ama neyden borazan sesi gibi ses geliyor. Neyin o sesine ulaşamıyorum. Daha çok mu çalışmam gerek yoksa neyde mi sıkıntı var

 23. Mustafa

  Merhaba hocam , ben 2 yılı aşkın bir süredir ney üflemekteyim ve epey yol kattettiğimi düşünüyorum.İstanbul içinde 1.kalite profesyone bir ney satın almak için önereceğiniz bir yer var mı acaba ?

 24. gülçin

  ney almak istiyorum nerden alabilirim. hiç calmadım ama cok calmak istiyorum.

 25. Zeynep

  Merhaba. ben internetten ney almak istiyorum fakat neylerin isminin yanında sağ el üst veya sol el üst gibi şeyler yazıyor acaba ney alırken bu yazılara dikkat etmelimiyim ne anlama geldiklerini bilmiyorum. cevabınızı bekliyorum TEŞEKKÜRLER.

  • mümkünse arka perdesi kapalı alın sonra açtırabilirsiniz

 26. Onur

  ben iki gün önce 100 tl değerinde bir Kız Ney aldım..Akordunun yapıldığını söylediler.boyu 66,5 cm…ancak bir tanıdığıma aldırdığım için inceleyemedim..bugun elime ulaştı ney..boğum sayısı 10..boğumlarda eşit ölçüde değil..ilk boğum küçük sonrakiler buyukten küçüğe dogru sekilde sıralanmış ve 10. ve son boğum 3 cm cıvarında…bu normal midir?

  başlangıç için makul bir ney midir?

  • 9 boğum ise gerisi pek önemli değil. Boğumlar orantısız olabilir.

 27. kübra

  Selâmün aleyküm hocam neydeki o sesi flüt sesinden çıkarmak için ne yapmak lazım

  • dudağını kasarak üfle ve dudağın “o” değil de “u” der gibi olsun. Bunun faydasını görürsünüz

 28. samet

  Merhaba hocam. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için sağolun. Ben de bir kaç aydır ney üzerine merak saldım ve çalmak istiyorum ama ney in bir çok çeşiti olduğunu gördüm. Başlangıc için önere bileceğiniz bir ney çeşiti varsa çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkürler.

 29. mahşer meydan

  Yeni başlayanlar için
  Sol cennet
  Ey Allahim
  Ey asiki dildade sen sonra en uygun ve kolay parçalar hangilerihangileri
  Kendim evde calismak istiyorum ama arsivdekiler hep zor parcalar

 30. Zeyneb Betül

  internette kız neyler 45 50 tl civarında sizce güzel ses çıkarır mı? almalı mıyım?

 31. Kerem

  Arkadaşlar kız neyi alarak başlayın, ve hiçbir yoruma kulak asmayın! Etrafinizdakilere ben ney çalıcam dediğiniz zaman size ses çıkarmanın zor olduğunu vs.. Ben aldım ve günde 2-3 saat çalışıyorum. İlla bir kurs almanız gerekmiyor, azmedin olsun!

 32. tugba-

  Kız Ney Aldım Arka Perde Kapalı Fiyat aralığı 400 Çok Mu Pahalı Hocam

 33. duygu

  merhabalar ben yaklaşık 3 yıldır falan ney üflemeye çalışıyorum ancak hala gerçek ney sesine ulaşamadığımı hissediyorum. flüt gibi çıkmıyor evet, sesini kaydedip dinliyorum ama tam ney sesi de değil. bunun için ne yapmalıyım. her gün üflüyorum nerdeyse :-/

 34. Efsun

  Merhaba hocam,bu yıl kısmetse ney derslerine başlamak istiyorum. Ancak bazı tereddütlerim var. Ben kronik faranjit hastasıyım ve bazen nefes alıp vermekle ilgili problem çekebiliyorum. Bu sorun eğitim sürecini sekteye uğratır mı? İkincisi de boyum 1.58 bu da bir problem midir? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar.
   Tabiki faranjit ve nefesle ilgili problemler ney üflemeyi olumsuz etkileyebilir. Ama eğer ses çıkarma aşamasını atlatirsaniz, fazla nefes ihtiyacı duymayacaksiniz. Hatta eğer kendinizi yormazsaniz ve Öğrenirken dikkatli olursanız. Başlangıcı da yavaş bir şekilde atlatabilirsiniz. Ama ümidinizi kaybetmeden, İstikrarlı, yavaş ve emin biçimde devam etmelisiniz. Bence şansınızı deneyebilirsiniz. İyi günler dilerim

 35. NS

  Bende ney uflemeye yeni basladim ,elime aldigimda daha ses bile cikartamiyordum, 2 saat icinde sesi cikarttim, 5. saatin sonunda da salat i ummiye yi neredeyse tam olarak calabiliyorum, simdi size sorum: bir sonraki parca olarak hangi parcayi calmaliyim?

 36. Sema

  Cok istiyorum cocukluktan beri tek hayalim biri bana bisey calmak istedigimi sordugunda ney derdim ama alsam illa kursuna gitmem gerekicek gitmeyipte alsam kendim nasil basarabilirim bir oneriniz var mi acaba ??

 37. neyseven

  mrb arkadaşlar çok güzel bi site selamlar herkese…ben de size bişey sormak istiyorum.. ben bi müzik merkezinden 120 liraya ney aldım.. üstüne ne kadar kar koyuyorlar bilmiyorum.. gerçek değeri daha düşüktür tabi ki.. ben neyimden şikayetçi değilim.. ama ney kursuna gidiyorum bi kaç aydır..benim hoca tutturdu illa ki ney lazım diye.. ilk başlarda vazgeçtim sonra bi daha deyince tamam dedim.. ama mansur ney olsun istedim..kızsi ney yaptıralım dedi.. benim neyi beğenmiyor.. müzik merkezine gittim hoca akordu bozuk diyor dedim.. o da her hoca satmak için öyle der dedi.. ben de bu cevabı bekliyordum. ben de öyle düşünüyorum. ama benim hoca altından girdi üstünden girdi yeni neye ikna etti beni… bana kalsa ha 500 liralık ney ha 120 liralık…sonuçta milyarlara aayakkabı da var milyonlara da var dedim.. bi kere ağzımdan söz çıktı geri dönemedim de elimde iki tane kızsi ney olacak.. hoca kötü birisi değil. belki de hiç kar koymadan satacak. ama zannetmem. 40 veya 50 lira fazlaya satar diye düşünüyorum.. benden 200 lira istedi muhtemelen 100-150 liralık neydir.. belki de gerçekten 200 bilmiyorum.. ama düşündüm ki belki de kaliteli bi ney yaptıracak hoca iyisini bilir dedim.. dışarıda belki de aynı fiyata daha düşük kalite ney verirler diye düşündüm. elimde iki tane kızsi ney olacak sizce gereksiz mi? bi de hoca gerçekten beğenmediği için mi satmak için mi diyor sizce?

 38. **

  Merhaba ben ney üflemeye başlayalı neredeyse 2 yıl oldu ve bu süre zarfında 2 kez hoca değiştirmek durumunda kaldım ve şimdide hoca bulamıyorum kendim bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Okuduğum okulda benden çok daha iyi ney üfleyen bir büyüğüm var sizce yardım almam da fayda var mı fikir danışmak istedim ,şimdiden teşekkürler

  • bu durumda kendine neyzen arkadaş bulmak iyi olur tabiki

 39. Yakup.O.

  Selamın aleyküm hocam.
  Bir haftadır ney üfleme ye başladım.
  Daha doğrusu öğrenmeye. Hep açık ta muhafaza etmeme rağmen
  Neyim in ses kutusu küflenmeye başladı .
  Ne yapabilirim?

 40. sayın hocalarım ben ney sesine bayılıyorum diye bilirim yani o kadar seviyorum ki dinlediğimde kendimden geçtiğim anlar oluyor çok istiyorum çalmayı şimdilik gitarım var onunla uğraşıyorum onu çalmakla uğraşıyorum oldukça zor ney çalmak kolay mı ? ya da sesi çıkarttıktan sonrası kendiliğinden geliyor mu ona göre ney almayı da düşünüyorum da :)

 41. MEHMET

  ben neyden ses çıkartmayca çok çalıştım.çıkardım da sesi ama devamını getiremiyorum tabi daha çok erken aldığım gün sesi çıkardım her gün yarım saat kadar çalışıyorum.lakin üflerken başım dönüyor 😀

  • başlangıçta baş dönmesi başta normal. Ses düzgün bi biçimde çıktıktan sonra bir daha başın dönmez.

 42. emrllh

  merhabalar hocam ben de yeni baslayanlardanım bir iki parça çalabiliyorum. hocam calarken türkürük salgılanması bana engel oluyor bu doğal bir şey mi, yada ben mi bir şeyi yanlış yapıyorum

  • Bu tükürük problemi olanlarla karşılaştım nadiren de olsa. Bu durumda dudağınız fazla dışarda kalmış olabilir. Başpare ağzınızın içine geliyorsa ağız otomatik olarak tükürük salgılar. dudağınız pozisyonuyla ilgi bir çözüm bulmalısınız. Veya başka bir ney deneyin belki zorlandığınız için oluyordur.

 43. Adem ATA

  Hocam ben Ney bakımı hakkında soracaktım.Neyimden nahoş kokular gelmemesi için başparemi gülsuyunun içine koydum.(Gülyağı değil gülsuyu)bunda bir sakınca varmıdır?

  • neyin içinden koku gelmemesi için başpareyi temiz tutmanız fayda sağlamaz.
   neyinizi düzenli olarak su ile temizlemeniz ve kuru yerde rutubet olmayacak şekilde muhafaza etmelisiniz.

 44. Enes

  Nota bilmeden ney calinirmi yetenekli bir kişi ise

 45. ibrahim

  merhaba uzun zamandır ney üflemeyi düşünüyorum ilk başlarken hangi neyle başlamam gerekir teşekkür ederim

 46. Emirhan

  Hocam ney alicam genellikle kız ney al diyorlar fiyat aralığı 100civari uygun mu birde ben sağlağım ney alırken sağlak veya solak olmamız alacağımız neyi etkiliyorumu?

 47. Bende ney çalmak istiyorum daha önce bi kaç kere elime aldim kız neyini fakat parmaklarim yetismedi kısa değil parmaklarım acaba tutusumda mi problem var.neyin boyutları varmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir