Aynı eseri notaya bakarak geçmeye çalışalım

“Ney Dersi 8” hakkında 7 yorum

 1. Arkadaşlar ilk derslerdeki gibi neyin üzerinde hangi deliklerin açık hangi delikleri kapalı olduğunu resimli göstererek çalınsa idi daha güzel olurdu. benim gibi nota bilgisi olmayanlar ve ezbere çalanlar için süper bir çalışma olurdu. Emeğiniz için teşekkürler. Allah hepinizden razı olsun. Önerim için hakkınızı helal edin.

  1. metinkaradag00@hotmail.com

   Yunus Emre
   Posted Kasım 3, 2011 at 4:43 PM
   Arkadaşlar ilk derslerdeki gibi neyin üzerinde hangi deliklerin açık hangi delikleri kapalı olduğunu resimli göstererek çalınsa idi daha güzel olurdu. benim gibi nota bilgisi olmayanlar ve ezbere çalanlar için süper bir çalışma olurdu. Emeğiniz için teşekkürler. Allah hepinizden razı olsun. Önerim için hakkınızı helal edin. bende aynen yunus emre kardeşim gibi düsündügümiçin yorumunu kopyalayıp yapıştırdım açık kapalı olarak yapablirmisiniz 7 den sonra yok en iyilerde 7 den sonra olması beni cok üzüyor allah rızası için bunu yaparsanız size cok duacı olurum ben umutla 7 den sonrakileri bekleyecem sinmdiden allah razı olsun

 2. Notalarda yazan nota isimleri ile çıkan ses aynı değil. Şöyle ki; neyde deliklerin tamamını kapattığımızda çıkan sesin adı her yerde kalın sol olarak isimlendirilirken batı müziğinde digital ses okuyan akort aletlerinde bu ses A yani türkçe karşılığında La notasına denk gelmektedir. Batıdaki La notası klasik eserlerde ve halk müziği notalarında Re olarak adlandırıldığı herkesce bilinir. Ben ilk defa arada bir nota fark olduğunu görüyorum. Bunun anlamı ne olabilir. Bilginiz varsa veya bilen birinin bu mesaja cevaben yorum yazmasını umuyorum. Herkese saygılar.

  1. Şöyle ki videodaki ney kız akordundaki ney olduğu için piyanodan tam bir ses(nota) daha tizdir.Yani piyanodaki la, bu akordda soldür. Türk müziğinde akord değişince nota değişmez hep aynı kalır. Dolayısıyla fa anahtarı kullanıldığında olduğu gibi nota yerleri değişmez. Mansur ney ile üfleseydim bu farklılık olmazdı.

 3. Mansur ney kız neyine göre 1 tam nota yani 2 transpoze (yarım nota) daha kalın demek ki. Cevabınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.