Bu yazımızda, ney neden küflenir? Küflü ney nasıl temizlenir? Sorusunun cevabını arayacağız.

Öncelikle neydeki küf probleminin olup olmadığını netleştirelim. Ney üflendikçe yağladıkça iç kısmına siyah bir köyü bir katman oluştururuz. Sigara kullanıyorsanız bu daha hızlı olacaktır. Önce ses kutusunda yukarindan baktığımızda görmeye başlarız. Ardından perdelerin içine baktığımızda görürüz. Bu siyah lekelerin neye orta vadede bir zararı dokunmaz. Lakin zamanla bu tabaka kalınlaşır ve akortlarda seslerde bozulmalar yaşarız. Bunun temizlenmesini bir ney yapımcısına yaptırmanızı tavsiye ederim. Bu durum küf problemi değildir.

Neyin ses kutusunun üstten görünümü

Neyde küflenme olduğunda neyin dış yüzeyinde koyulaşma boğum veya Budak yerlerinde yeşil pamuksu lekeler görürüz. Bunları ıslak nemli bir havlu ile sildiğimizde kolaylıkla temizlendigini göreceksiniz.

Bir de neyi ışığa tutup altından öteki tarafı görmeye çalıştığınızda örümcek ağı gibi bir tabakanın kapladığını görebilirsiniz. Bu durumda da neyinizin içinden su dökmeniz veya su ile çalkalamanız bu problemi ortadan kaldıracaktır.

  • Neyinizi devamlı kılıfında muhafaza etmeniz küflenmesine sebep olur. Ney çantasını yalnızca bir yerden bir yere tașımanız gerektiğinde kullanın. Bunun dışında neyimizi mutlaka bir ney standına, ney askısı ile duvarımıza veya masamıza koymalıyız.
  • Neyinizin rutubetli bir yerde kalması da küflenmesine sebep olur. Neyinizi mümkün olduğunca güneşten uzak tutun ve kuru yerde muhafaza edin.
  • Neyinizi üflediğiniz esnada içerisinde sıcak hava, buhar ve su damlacıkları oluşur. Özellikle neye yeni başlayanlarda sıkça karşılaşıyoruz. Bu gibi durumlarda neyinizi üfledikten sonra bir süre kurumasını beklemelisiniz. Aksi takdirde neyimizin küflenmesi kaçınılmaz hale gelir.

Küflü Ney Nasıl Temizlenir?

  • Küflenme durumunda neyinizi ılık suyla yıkayın. Yumuşak bir bezle veya kulak çubuğuyla temizleyip kurutun. Küf bazen temizlemenize rağmen yeniden oluşur. Bu yüzden aynı işlemin bazen aylarca tekrarlamız gerekir. Bunun için neyi küflendirmemeye azami dikkat göstermeliyiz.
  • Yıkadıktan sonra neyinizi yağlayabilirsiniz. Yağlama nasıl yapılır? videomuzu incele.

Çoğunlukla Neylerin 1. boğumunda küflenmelere rastlanır. Bu durumda ses kutusuna sert bir cisimle temas etmeyin. Su ile yıkayıp kurutun.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir