Kolay Erişim

Tüm Neyler Neyzen Samet Baştuğ tarafından açılmıştır

ney satın al

Yeni Başlayacağım Nasıl Bir Ney Satın Al malıyım?

Başlangıç için kız ney satın al malısınız. Neden kız ney? Öncelikle ilk defa bunu duyanlar için bir şeye netlik kazandıralım. “Kız ney” kızlar için veya bayanlara yönelik bir ney demek değildir. Kız ney 4 ses de denilen akordun adıdır. Eğer bayanlara yönelik bir isimlendirme olsaydı “zenne” tabiri kullanılırdı.

Tok Sesli Ney

Neylerin sesi büyüdükçe daha tok ve kulağa hoş gelen bir tınıya sahip olur. Fakat üflenmesi zorlaşır. Küçüldükçe de daha kolay tutulur ve üflenir. Buna karşın sesleri tizleşir. Bizim tabirimizle “düdükleşir”. Bu nedenle en ortalama boya sahip olan ney kız ney başlangıç için tavsiye edilir. Kurslarda da bu ney kullanılır.

Ney Fiyatlarını Ne Belirliyor?

Ben neylerin hepsine aynı emeği veriyorum. Hepsi aynı kalitede. Buna karşın neyin fiyatını kamışın kalınlığı belirliyor. Mesela 10.000 tl lik neyin kalınlığı 25 mm civarındadır. Buna karşın 2.000 tl lik neyin kalınlığı ise yaklaşık olarak 21 mm kalınlığındadır. Neyin kamış kalınlığı arttıkça daha tok ve daha iyi bir sese sahip olur. Kalın kamışlar hem zor bulunur hem de maliyeti açan usta için fazla olur.

Hangi ney?

D sınıfı ney

Eğer ki “Ben başarıp başaramayacağımı bilmiyorum. Bu sebeple ben bir ney satın al ayım eğer başarırsam ileride daha iyi bir ney alırım” diyorsanız 2.000tl lik olan neyi tavsiye ederim.

C sınıfı ney

Eğer  ki “ben başarıp başaramayacağımı bilmiyorum. Lakin bir daha da ney almak istemiyorum. Bu neyle devam ederim.” diyorsanız. O halde 3.000 tl lik bir ney öneririm.

B sınıfı ney

“Orta düzey bir ney olsun sesleri güzel ve kolay çıksın.” . Diyorsanız o halde 4.000 tl lik olan neyi öneririm.

A sınıfı ney

Sesleri tonu daha tok ve daha iyi bir ney almak istiyorsanız. O halde 5.000 tl lik bir ney öneririm.

A+ sınıfı ney

Tok sesli ve çaplı bir ney istiyorsanız. O halde Üst düzey kalitede 7.500 tl lik bir ney almanızı öneririm.

Koleksiyonluk Ney

Her ustanın elinde az adet olan iyi kamışla bulunur. Her neyzen bunlardan yapılan koleksiyonluk seviyede neylerden ister. Birine sahip olmak isterseniz 10.000tl lik bir ney öneririm.

Telefon: 0505 021 81 41

Tornada el yapımı delrin başpare 250 tl (neyin yanında ücretsiz.)

Metal Boğum Sargısı 1.000tl

Yakma Yazı Çalısması 250tl

İletişim: neysadasi@gmail.com

(Neyin Sağ veya Sol Açkı olmasını lütfen belirtiniz. Bu neyin arka perdesinin sağ tarafa veya sol tarafa yakın olmasını belirleyen şeydir. Eğer ilk defa üfleyecekseniz arka perdesini açmadan veriyorum)

Telefon: 0505 021 81 41

Diger Çalışma Örnekleri


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir