Merhaba. Bugün size, neyi neden tutamıyorum? sorusunun cevabından bahsetmek istiyorum.

Bazı kişiler neye boyum yetmiyor diyor. Kız Ney için konuşuyorum. Kız neyde azami boyun 1.50 olması gerek. 1.50 nin altındaysanız kız neyi tutamayabilirsiniz. Buna karşın 1.50 nin üzerindeyseniz büyük bir ihtimalle kız neyi tutmakta zorlanmazsınız.

samet baştuğ

Eğer tutamıyorsanız bunun bazı sebepleri var.

  • Bu sebeplerden birincisi ney aldığınız yerdir. Müzik market gibi genellikle kalitesi düşük neylerin olduğu bir yer ise çoğunlukla şöyle oluyor. Neyin deliklerinin arası geniş ve büyük delikli açılıyor ve bu neyi tutmak, deliklerini kapatmak zorlaşıyor.
  • İkincisi sebep, neyin arka deliğini sağ el üstte veya sol el üstte olacak şekilde açarız. Fakat müzik market işi neyleri hekese verebilmek için arka deliği tam ortaya açıyorlar. Haliyle de tutması zorlaşıyor.
  • Üçüncü sebep ise, tutuş tekniğini bilmemek. Neyin deliklerini parmak uçlarıyla kapatmayacağız. Parmağın orta etli kısımlarıyla kapatılarak, neye çapraz yerleştirilmeliyiz. Bu tutuşu sağladıktan sonra eminim delikleri rahat bir şekilde kapatabilirsiniz. Ney tutuşunu uygulamalı anlattığım videomu izlemenizi tavsiye ederim.

Artık neyi neden tutamıyorum? sorusunun cevabını biliyorsunuz. Çalışmaya devam 😉


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir