Merhaba. Bugün evde Ney enstrümanımızı nasıl yağlayacağımızı anlatacağım. Ney Bakımı ve Yağlama için ihtiyacımız olan malzemeler koli bandı, streç film ve yağ.

ney bakımı

Ney’imizi yağlamadan evvel temizlememiz gerekir. Temizlemek için başparemizi çıkaralım. Bașpareyi sağ sol yaparak daha kolay çıkarabilirsiniz. Ardından Ney’imizin içini ılık suyla çalkalayarak temizleyelim. Bu işlemi üç dört defa tekrarlayalım.

Ney’in üst ve alt kısımlarını peçete yardımıyla temizleyelim. Burası genelde neyin en çok kirlenen yeridir.

ney bakımı

Ney’imizin dışına sıkıca streç film saralım. Ardından deliklerin bulunduğu kısımları koli bandıyla bantlayalım. Neyin başpare takılan kısmını da streçleyip bantlayalım çünkü bu kısım altta kalacak.

ney bakımı

Neyin açıkta kalan kısmına yağı dökelim. Ney’imizi yağlarken fındık yağı, susam yağı veya mısır yağı kullanabilirsiniz. Hiçbirini bulamıyorsanız ayçiçek yağı da kullanabilirsiniz.

ney bakımı

İçini tamamen doldurup bir kasenin içine dik bir vaziyette bırakın. Yaklaşık 12 saat bu şekilde bekledikten sonra strecini ve bandını sökün ve neyinizi bir kaç saat kalan yağların süzülmesi için ses kutusu yukarıda olacak şekilde dik vaziyette bekletin.

ney bakımı

Bu yazımızda Ney Bakımı ve Yağlama nasıl olur anlatmaya çalıştım. umarım faydalı olmuştur.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir