Bugün şu soruya cevap arayacağız. Sigara kullanmak veya astım hastası olmak ney üflemeye engel midir ?
Cevap ; Hayır engel değildir. İsterseniz bunu biraz açalım. Genelde Ney enstrümanının çok nefes istediğine ve aylar boyunca sesin çıkmadığına dair bir kanı var. Aslında birçok kişi bunun nefesle ilgili oluğunu zannediyor fakat nefesle ilgili değildir.

Bizim ihtiyacımız olan birinci şey ;nefes kontrolü, uzun ve istikrarlı nefes verebilmektir. Bu astım hastası olmak veya sigara kullanmak ile ilgili değildir.
İkincisi de, kontrollü sesi ayarlayabilmektir. Yani biz sesi çıkardıktan sonra yavaş da üflesek şiddetli de üflesek zaten sesi elde edebilmekteyiz. Bundan dolayı nefesle ilgili bir problemimiz yok.

Sigara kullanan veya astım hastası olan çok Neyzen var. Hatta sigara kullanmak neyzenliğin bir parçası gibi olmuş durumda. Bunun sebebi şu ; benim hocam ve hocamın hocası Niyazi Sayın, pipo kültürü olan birisi. Neyzenler de hocalarını örnek alarak bu şekilde sigaraya başlıyorlar. Müzisyenlerde sigara kullanımı eskiden yaygındı. Fakat şuan eskiye nazaran daha az yaygın.

Sigara kullanımı ney üflemeye engel değildir. Rahatlıkla ney üfleyebilirsiniz. Kendinizi ilerletebilirsiniz. Fakat sigara kullanmanın șöyle bir kötü yanı var. Sigara dumanı neyin içerisinde is yapar. Sigara kullanan kişi neyi üfledikçe içerisinde bir tabaka oluşumuna sebep olabilir. Mümkün mertebe ney sigarayla birlikte üflenmemeli. Sigara içmeden önce veya içtikten sonra ney çalışması yapmanızı tavsiye ederim.

Sigara astım ve ney


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir