Ney almak istediğinizde ilk yapacağınız şey internetten ney kalitelerini ve ney fiyatlarını araştırmak olacak. Bu da karşınıza sayısız bilgi ve fiyat çıkaracak. Sizlerle özetle ney fiyatları nı ve bu fiyatlarda etken rol oynayan kriterleri paylaşacağım.

Neyleri kargı kamışından yaparız. Doğada kendiliğinden yetişen bu kamışlar toplanır. İçlerinden çok azı ney yapımına uygundur. Ney yapımına uygun olanlar inceden kalına doğru sıralarız. En ince ney en uygun fiyatlı olandır. Kalınlaștıkça ney fiyatları artar. Bunun sebebi kalın kamışların daha az bulunur olmasıdır. Sesi de incelere nazaran daha tok gelir. İlk etapta bu şekilde sınıflandırırız. Ney yapımı bitince neylerin sesleri tekrar kontrol ederiz ve performansına göre son olarak tekrar kategorilendiririz.

Alacağınız ney bir neyzenin açkısı olmalıdır. Çünkü neyi iyi üfleyemeyen biri notaları doğru basamaz. Neticede akord kontrolünü sağlıklı gerçekleştiremez. Bu yüzden neyinizi Neyzen olan bir Ney Yapımcısından almalınızı öneririm. Ney fiyatlarını belirleyen etkenlerden biri de ney yapımcısıdır.

Şuan bu yazıyı yazdığım tarih itibarıyla (Mart 2022) ney yapım ustalarındaki ney fiyatları 400tl, 600tl den başlayarak. Orta düzey neyler 800, 1000 tl civarında olurken iyi düzey neyler 1500, 2500tl bandındadır. Özel olarak bazı yapımcılar daha özel neylerini 2000, 4000tl arasında kategorilendirmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Bu yazıdaki fiyatlar genel olarak ustaların belirlediği fiyatlardır. Dolayısıyla “Şu fiyatta olamalıdır”, “pahalıdır” “ucuzdur” şeklinde fikir belirtmez. Sadece olanın tespidir. Atölyemizin ney fiyatlarını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Ney çeşitleri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ney siparişi vermek ve ney fiyatlarımızı öğrenmek için burayı tıklayın.

Tel: 0505 021 81 41

Ayrıca iletişim formundan irtibat kurabilirsiniz


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir