Neyden ses çıkarabiliyorsak notaları “RE” notasından başlayarak “SOL”‘e doğru elde etmeye çalışalım.Burada Dikkat etmemiz gereken pest seslere doğru inerken ufleme hızımızı azaltmak olacaktır.Bu sesleri elde edebilmeniz seslerinizin durumuna göre değişkenlik gösterebilir.Ama en son si notası çıkıyorsa (re, do, si) salat-ı ümmiye’yi yarısına kadar üfleyebiliriz. Aşağıda notaların neydeki yerlerini gösteren 2 dakikalık bir video paylaştım.Bundan sonra ise salat-ı ümmiye ilahisini paylaşacağım inşallah saygılarımla…

“Ney Dersi -1 “Ney de Notalar”” hakkında 184 yorum

 1. hocam bu el duruşlarında hangi notaların elde edileceği neyin türüne göre değişir mi? Bir de çaldığınız neyin türü nedir? saygılar.

  1. Neyin türüne göre değişmez.
   Ama farklı türdeki neylerle aynı akorddan eser icra edilebilir.Buna transpozisyon denir.
   Eğer videolardaki neye eşlik edemiyorsanız neyler arasında uyum olmadığı anlama gelir.Ben kız neyle yani 4 ses akord bir ney ile üfledim.Eğer başka bir tür neyle üflerseniz notaların isimleri aynıdır fakat kulağınıza sesler değişik gelir

   1. Hocam, ben Mansur neyle çalışıyorum. Sizin sol sesi bende La pozisyonunda çıkıyor, piyanoda da denedim benim seslerim piyanoyla uyumlu. Bu farkı anlayamıyorum kafam karıştı.

    1. Evet doğrudur. Kız ney ile mansur ney arasında tam bir nota fark vardır. Mansur ney “5 ses” tir ve doğrudan piano ile aynı akorddadır. Kız ney’in “4 ses” tir ve ney’in sol sesi piyanoda la sesi ile aynıdır. Ben burada kız ney ile icra ettiğim için kulağınıza öyle gelmesi gayet doğal.

 2. Sayın Hocam merhabalar. Tiz seslerde zorluk çekiyorum. Her zaman aynı ses tonu ve kalitesi olmuyor. Sebebi ne olabilir?
  Saygılarımla.

 3. sayın ve değerli hocam ben son 2 notayı yanı sol ve la yı zor cıkarıyorum bazen boğuk veya ıslık sesı gıbı çıkıo ne yapmalıyım teşekkürerl acil yardım

  1. Eğer notaları yeni çıkarmaya başladıysanız normaldir.İleride düzelir ama uzun süredir aynı problemi yaşıyorsanız, ıslık sesi başpareden kaynaklanabilir.Ayrıca ney’in kalitesiyle alakalı olabilir.Bir çok neden olabilir ama dediğim gibi yeni başladıysanız sesler daha oturmamıştır.

 4. evet ocam yeni başladım en fazla 1 hafta oldu ama sesi çıkardığım ilk 2 günde çıkardım dediğim gibi son 2 ses çıkmıo du bazen biraz fazla üfleyerek ve dudaklarımı kısartak ıslık sesi gibi çıkıodu galiba bu da neyin başka bi perdesimi ?

  1. dudağınızı kısarak üflemeniz iyi tavırlı üflemenizeyardımcı olur.Başka bir perde değil muhtemelen ıslık sesidir.Daha yenisiniz sesler yavaş yavaş oturur.Aynen devam sol ve la yı daha yavaş üflemeniz gerekiyor.Şu an salat-ı ümmiyenin başlarını üfleyebilirsiniz (ney dersi 2) hemen açın çalışın.

   1. hocam bende başlayalı 1 hafta oldu aynı sorun bende de var la ve sol sesleri bazen çıkıyor bazen zorlanıyorum. ve nota geçişlerinde zorluk çekiyorum örneğin do ve si çalıyorum la geçerken ses gidiyor veya do dan si geçerken ses gidiyor bunun için ne yapmam lazım?

 5. hocacığım tekrar ben 😀 birşey soracağım mi notasını nasıl çıakrtıyorsuunz normalde tek açık olan en alttakı delik ve bu dügah oluo yani, la ama siz nasıl mi yaptınız daha tiz sees çıkıo yanı nasıl yapıosunuz hemen anlatırmısınız çok teşekkür ederim yaptıgınız ve yaacagınız yardımlardan allah razı olsun!

 6. Merhaba ben 2 haftadır ney öğrenmeye çalışıyorum. Tiz seslerde sorun yok ama sol notasını çıkaramıyorum. Aslında ben neyden şüpheleniyorum. Pek iyi bir ney sayılmaz. Birde la notasında çok az üfleyerek ses çıkıyor. Aslında sol notasınıda çıkarıyorum ama çıkan ses pek duyulmuyor. Bendemi sorun var acaba.

  1. sol ve la notaları zordur başlarda sizin de söylediğiniz gibi yavaş üfleyince çıkar.Bence neyinizde bir problem yok.Zamanla sesler oturur.Belki neyiniz çapı incedir ve bu nedenle zorlanıyor olabilirsiniz.

   1. hocam ben de tam tersi tiz sesleri hiç çıkartamıyorum nasıl yapıcam salatı ümmiye çalışıyorum ama ilk kısım hariç doğru düzgün pek olmuyo yardımcı olurmusunuz??

   2. orada cok haklisin hocam bendede oyle problem vardi ince capli odugundan la az sol hic cikmiyordu kendime kalitelri actirdim farke hrmen anladim eger dandik neyle uflemeye devam etseydim hem isteyim hemde hevesim giderdi arkadaslara tavsiyem fabrika neyi varsa dekorasyom olarak kullanin ve kendinize iyi bisey alin farkini göreceksiniz simdi bazi arkadaslar fiyatini sorar acikca ben kendime 500tl yaptirdim ve cok deydi

 7. Yanıt için teşekkür ederim. Neyim biraz ince. İnce neyden sol notasını çakarabilmenin farklı bir tekniği varmı acaba yoksa sürekli üfleyerek bunu kendimizmi bulmamız gerekiyor.

  1. evet aslında bütün neylerde aynıdır o da küçük ağız dediğimiz dudağınızı kısarak üfleme şeklidir.Bu sayede hem sesler tavırlı olur hemde volümlü…

 8. hocam benim bir sorum olacak ben tiz sesleri nasıl cıkaracağım sol ve la notasını cıkarıorum ama tiz sesleri yani mi fa sesleri ni nasıl çıkaracağım lütfne cevap veriniz teşekkürler…

  1. tiz sesleri çıkarmak kolaydır aslında ama neye yeni başladıysanız sesleri tanıma aşamasındasınızdır muhtemelen o nedenle dert etmeyin bence.

 9. hocam ben başlayalı 2 hafta oluyor önce bir ney aldım bundan ses çıkarmak zor dediler yeni bir ney daha aldım biraz daha fazla para verdim ama iki haftadır sol ve la seslerini çıkartamıyorum neyde mi sorun vardır yoksa sorun bende mi bir türlü anlamadım.

  1. 2 hafta yine de kısa bir süre.Sol ve la notaları zordur.Bu nedenle biraz ses çalışırsanız zamanla bu sesler de oturur.Neyde bir problem olduğunu düşünmüyorum

 10. s.a ben evde kendim öğrenmeye çalışıyorum ama nefesim yeterli olmuyor nefesiçin nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz ?

  1. a.s.
   Ses çıkarmayı başardıysanız nefesinizin yetmiyor olması, havanın bir kısmını dışarı üflediğiniz anlamına gelir.Biraz içine üflemeyi deneyin.Ayrıca dudağınızı biraz daha kısarak üflerseniz belki yardımı olur.

 11. ben videosuz notalari görerektende etüt ve meledo calismak istiyorum, bunlari bulamadim birde acem makamlarindan baska makamlarida yok bu sekilde calismam icin neyapmam gerek tesekür ederim.

  1. Video olmadan sadece notaya bakarak ney üflemek başlarda zor olabilir.Bu nedenle önce geçeceğiniz eserin notalarını sesli okuyarak yani solfej yaparak biraz ezberlemeniz lazım.Solfej çalışmalarını da yakında siteye koyacağım inşallah ve bu sayede bilmediğiniz eserleri de yavaş yavaş kendi kendinize çalışamaya başlayabileceksiniz..Nota arşivine gelince şuan 19000 notadan oluşan bir arşivi siteye yüklüyorum.Bir iki gün içerisinde tamamlanmış olur inşallah.Ama şuan başka sitelerden istediğiniz eseri bulabilirsiniz.

 12. sa hocam
  Bir sorum olucakti yaklasik 1, 1 bucuk ay once ne uflemeye basladim. genel olarak sesleri cikarabiliyorum ama tiz seslerde zorlaniyorum onca ugrasmama ragmen olmuyor. salati ummiyenin ilk bolumunu rahatlikla ufluyorum ama gerisi gelmiyor. bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

 13. Selamunaleykum hocam ben re ve do notalarını rahatlıkla çıkarabiliyorum si notasına biraz daha yavaş üflememe rağmen ses çıkmıyor 1.5 haftadır çalışıyorum bu neyden kaynaklanıyor?

  1. aleyküm selam
   bir buçuk hafta da sesler tam oturmayabilir.Biraz sabırlı olmak lazım çünkü neyde sesleri oturtmak neyin en zor kısmıdır.Neyin etkisi var mı? Onu neyi görmeden söyleyemem.

 14. selamun aleykum
  Öncelikler söyle bi site açıp bizlere faydalı oldugunuz için teşekkür ederim…
  Yaklaşık 6-7 aydır ney üflemeye çalişiyorum ögreniyorum yani
  Hocam bende 2 tane ney var biri plastik biri kamış mansur ney
  Mansur ney delikleri biraz büyük misal serçe parmagın 1. bogumunun yarısı kadar büyük ve çok hafif belli belirsiz bir eğrilik var neyde bunlar sesi etkiler mi
  yani bi parçayı plastik neyle çaliyorum bi de kamış neyle çaliyorum.   ikisini de ses kaydı yapıyorum dinliyorum. plastikten çıkan ses kulaga daha hoş geliyor. kamıştan çıkan  neyin o etkileyici sesi çıkmıyor daha çok fülüt gibi.
  bunun sebebi kamıştaki o hafif eğrilik ve deliklerin biraz büyük olması mıdır
  yoksa ben mi çalamıyorum…
  Herkese Başarılar…..

  1. aleyküm selam,
   Öncelikle neyin yamukluğunun ve deliğin büyüklüğünün sese bir etkisi yoktur.Seslerin kulağa kötü gelmesinin sebebi akord bozukluğudur.Neyinizi güvenilir bir ney ustasından alırsanız.Bu problemi yaşamazsınız.

 15. üstadım sitenizi bugün keşfettim nacizane bende ney üflüyorum yaklaşık 1 senedir. ilk bir tanıdığımızdan ödünç plastik neyle başladım ve 5 dk da neva sesini gür ve düzgün bir şekilde üfledim. ama ellerim küçük olduğu için aşiran perdesini kapatırken orluk çekiyordum ve kendime kamış kız ney aldım 55-65 tl arasıydı fiyatı. kendi kendime sesleri düzgün çıkartmaya çalıştım ve sonra bir hoca ile tanıştım çok değerli bir neyzenin öğrencisi ve aradan aylar geçtikten sonra 2 haftadır birlikte ney üflüyoruz yani o bana öğretiyor. sizin tavsiyelerinizi okudum ve benim onunla geçirdiğim her dakika  o kadar kıymetli ki ağzına bakıyorum bir harf söylesin bir harf öğreneyim diye. söylediği her harfi kazıyorum beynime. neyimin ben ona kızım diyorum adı kimya. bir bağ var ki aramızda çok kuvvetli eminim ki her ney ve neyzen arasında böyle bir bağ var. benim için kimya ve hocam hayatımda bir mucize.
  tüm bunları neden anlattım aslında birden yazdım bunların hepsini sizlerle paylaşmak istedim. çok teşekkür ederim size emeğinize sağlık harika bir site olmuş.

 16. sa 
  Bir cok kisininde belirtigi gibi boyle bir site acip bizlere yardimci oldugunuz icin cok tesekkurler. Benim size bir sorum olucakti. Neyi bildigim kadariyla soba veya kalorifer yanlarinda bulundurmamak lazim egilmemesi icin. Buna hep dikkat ettim ama neyde egilmeler oldugunu  fark ettim. acaba bunun seslere bir zarari olurmu ?
  Tesekkurler

  1. Evet dediğiniz gibi ney ısıyla yamulur.Ayrıca başparesini çıkarırsanız neyin yamulmasını önleyebilirsiniz.
   Yamulmanın sese herhangi bir etkisi yoktur.

 17. Site çok faydalı ve kullanışlı özel ders almadan burdan bir çok şey öğrenmek mümkün bunun için çok teşekkür ederim. Bende kız ney var tüm sesleri çıkarabiliyorum nota öğrenmediğimden çok zor olmayan eserleri kulaktan çıkarıp üflüyorum fakat bu videoda oldukça kalın sesler var özellikle rast dügah ve segah sesleri benim neyimde daha tiz çıkıyor ama neyim seri üretim diyebileceğim kalitesiz bir ney. Sesle bunun ne derece alakası vardır acaba? Şimdiden teşekkür ederim

 18. selgili hocam ben bu sesleri rahat bi şekilde çıkarıyorum lakin tahminime göre benin ney'im biraz kısa olduğundan veya farklı bir tür ney olduğundan sol sesi bile biraz tiz çıkıyor kısa neylerde bu durum mümkünmüdür 
  yoksa bendemi sorun var

 19. HOCAM ÖNCELİKLE BU GÜZEL SİTENİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM BENİM SORUM ŞU   NEYDEN ÇIKARDIĞIM  SESLER NEY SESİNDEN DAHA ÇOK  FLÜT SESİNE BENZİYOR  BASİT ESERLERİ ÇALMAYA BAŞLADIM AMA SANKİ FLÜT ÇALIYORMUŞ GİBİYİM NEYİMİN PLASTİK OLMASININ BİR ETKİSİ OLABİLİRMİ ?KAMIŞ NEY Mİ ALMALIYIM

   1. Slm hocam ben neye başlayalı bir hafta oldu güzel kaval ve fülüt çalarım neyde bayağı zorlandim sesten ziyade tutuş zorluyo beni perdeleri kapatmak için tıpkı kaval gibi parmak uçlarını kullanıyorum ikinci boğuma alışamadım daha rahat çalmak icin alışmalimiyim yoksa bu iş parmak ucuylada olurmu saygılar..

 20. *hocam iyi günler bende burdaki arkadaşlar gibi sol sesini çıkartamıyorum 🙂 la çıkartıyorum ama bi tek sol çıkmıyor. ve size bir sorum daha olacak makamın sesini nasıl tutturuyoruz yani segah çalıncak bir eserde segahı nasıl buluyoruz hemen ve kontorl altına nasıl alabiliyoruz? birde eser içersinde segahla çalarken başka bi makama geçiyor benim ney bunu nasıl kontrol edebilirim.

  Site için yardımlar için herşey için teşekkürler.

  1. sol sesi daha önce de dediğim gibi biraz zordur ama zamanla çıkarırsın. Bahsettiğiniz makamın sesi hadisesi çok sonra olacak bir iş. Bence acele etmeyin. Biraz çok eser geçmeyle alakalı bir durum.

 21. *la # (diyez) diye nota var mı ? varsa bu nerede çıkıyor 🙂 elimde “Ey Allahım beni senden ayırma” ilahisi notaları var, nakaratta re – do – si – la# – si diyor, birde “naturel fa” varmış ama sizin videoda bunlar yok 🙂

  1. Birinci derste mümkün olduğunca arızasız notaları göstermeye çalıştım.Çünkü yeni başlayanların kafalarını karıştırmak istemedim. Mesela si notasının da tek koma bemol olarak yazmam lazımdı ama yazmamayı tercih ettim.Sadece fa notasını diyez olarak gösterdim ki amacım parmakları açıp kapama kabaca öğrenilsin. Bahsettiğiniz nota yani la diyez, üstten dört parmak kapatılarak elde edilebilir.Örnek olarak segah peşrevi dersinin ikinci notasının üflenişine bakarsan daha iyi anlayabilirsin. Ayrıca birşey ilave edeyim bahsettiğiniz nota hatalı olabilir. Çünkü bahsettiğiniz eser hüzzam makamına ait olması lazım ki mi notası yarım açılarak(mi bemol) üflenmesi gerekir. Burada bir nota var en doğrusu bu gibi geldi bana http://notaarsivleri.com/huzzam/14164.png fakat yine de farklılıklar yok değil.

 22. sağolun hocam ben de 4-5 gün önce başladım derse salat-ı ümmiyye’yi çalabiliyorum ama vesahbihi vesellimi çıkartamıyorum nasıl yapabilirim hocam

 23. uyan ey gözlerimin çalınış şekilini lütfen sitenize eklermisiniz.en iyi sizin sitenizden öğrenebilirim.ayrıntılarıyla beraber videolarıyla gösteriyorsunuz çünkü.allah rızası için yardım ederseniz çok mutlu olurum.

 24. *s.a. hocam, ben nacizane yan flüt çalıyorum yani flutistim, ney sesine hayranlığımla bir kız ney aldım ve denemeler aşamasındayım. flut tutuşu itibari ile sol elim üstte olacak şekilde çalma eğilimindeyim diğer türlü asla çalamayacağımı bugün anlamış durumdayım. Bu tutuş yanlış mıdır öncelikle bunu sormak istedim.
  * Diğer sorum ise şöyle ki; başparenin keskin çapından içeri mi giriyor ve başparenin tam olarak neresine üflediğimiz havayı çarptırmamız gerekiyor? Uzun uğraşlarıma rağmen henüz standard bir üflemeyi yakalayamadım. tutuş ve duruşta sorun olmadığını düşünüyorum hatta oldukça hızlı nota geçişlerini teorik olarak yapabiliyorum. Allah razı olsun saygılar.

  1. O tutuş yanlış değildir.Dudağınızın diğer tarafını kullanmak durumundasınız. Yani dudağınızın sağ tarafını başpareye dayamalısınız. Buna sol tutuş deniyor. Ben de farkettiysen sol el üstte üflüyorum. Tamamen alışma meselesi. Havanın büyük kısmı içeri girmeli. Şimdi siz uzun süredir yan flüt üflüyorsanız. Eliniz eski alışkanlıklarını uygulamaya çalışacaktır. Çalma üslubunuzu değiştirmeniz gerekebilir. Bu noktada size bir hocaya gitmenizi veya klasik üslubta üfleyen neyzenleri bol bol dinlemenizi öneririm. Fakat tabiki müzisyen olmanız çok büyük bir avantaj.

 25. *HOCAM BEN GENEL OLARAK NEY ÜZERİNDEKİ NOTALARI BİLİYORUM.FAKAT NOTALI ESERLER ÜZİNDEN NEY CALAMIYORUM.PORTE ÜZERİNDEKİ NOTALARI NASIL TAM OLARAK ÖĞRENEBİLİRİM.

 26. *hocam plastik bir ney aldım. ses çıkartabiliyorum ama elimi herhangi bir notaya koyunca ses yerini havaya bırakıyor ses yerine hava çıkıyor. ve neyide cüzi bir miktara almıştım (25tl) acaba sorun burdanmı kaynaklanbıyor ? ve bu sürekli bölemi devam eder ?

 27. MERHABA HOCAM BEN 180 TL’ye İİ BİR NEY ALDIM BEN DAHA ACEMİYİM ACABA  RİCA ETSEM KOLAY DO RE Mİ ŞEKLİNDE BİR PARÇA SÖYLEYEBİLİR MİSİN? VE 3. NEFESTE BAYA SORUN VAR ÇALAMIOM OLMUO 🙁

 28. *Sayın hocam öncelikle böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ederim.Yaklaşık 7 aydır ney öğrenmeye çalışıyorum.siteniz çok güzel.bir hocadan ders alma imkanı olmayan arkadaşlar için güzel örnekler var.ney derslerinin çeşitliliğini arttırırsanız çok sevineceğim. rabbim yar ve yardımcınız olsun.

 29. * Hocam ben ses çıkarabiliyorum ama tam oturmadı fakat benim sorunum şu dudaklarım ve gırtlağımı fazla sıkıyorum çok yoruluyor bu yüzden böyle yapmayıncada olmuyor. Bu normal mi. Siz üflerken sizede oluyormu

 30. *hocam selamün aleyküm ben bütün notaların sesini çıkartıyorum ama tiz seslerde kaliteli orjinal ses çıkmıyor ne yapabilirm

 31. ben 10 kasımda ney ile yemen türküsünü üfledim bu seferde kırmızı gül demet demet üflemem istendi onuda yemen türküsü gibi dem seslerle üflersem türküde ses bozukluğu meydana glirmi?

 32. ben ney çalmak istiyorum ama hakkında hiçbirşey bilmiyorum galiba ney in baya bi çeşidi varmış hangisini almalıyım .?

 33. selam aleyküm hocam
  hocam bu notalarda aynı acıklıkları kapatarak farklı notaları gösteriyor videoda o üfleme şiddetine mi baglı ?

 34. hocam ben neye 1 aydır gidiyorum sesler 2.haftada daha pürüzsüz çıkıyordu.mi yi farklı gösteriyorsunuz kursta böyle öğrenmemiştim kafam karıştı.notaları nasıl çıkartacağımızı anlatabilirmisiniz şimdiden teşekkürler.

 35. Sayın Hocam yapmış olduğunuz bu siteden dolayı size çok teşekkür ederim .
  Hocam bende Ney üflemeye yeni başladım sayılır. Sitenizide takip ediyorum. Ben,im sorum ; Ömer Faruk Tekbilek hocamızın çaldığı I Love you parçası için en uygun Ney hangisidir ?
  Çok Teşkkürler.Çalışmalarınızda başarılar

 36. selamün aleyküm
  bu kolay 5 notayı la,do,si,la,sol bunları öğrendim ama son iki notayı la ve sol notasını tam cıkaramıyorum baktım parmağımdan deliklerde bi boşluk falan yok acaba neden zor çıkıyo bu iki nota ?
  kolay gelsin.

 37. selamın alüyküm öncelikle hocam
  ben ogrenciyim 3 ay önce kız neyi almıştım halada calmaya devam ediyorum internet sitesinden ögrendiklerimle ama daha nota falan ögrenmedim
  ama elime alır almaz seslerin hepsini cıkarıyorum sıkıntı olmıyo en altdaki deligi kapadamıyordum onuda sonunda kapattım ama
  nefes konusunda sıkıntım var yetiremiyorum bu arada 19 yaşındaım
  ne yapmamı önerirsiniz hocam bide notaları felan nasıl ögerenebilirim 😀 saygılarımla

  1. Bravo çok iyi. Nefes konusunda önceki yorumlarımda yazmıştım “Nefesinizi zamanla daha kontrollü kullanmayı zaten zamanla öğrenirsiniz. Fakat nefesinizi göğsünüze değil de karnınıza doldurarak nefes alırsanız. Buna diyaframı kullanarak nefes alma da denir. Bir de beliniz dik durursa daha çok nefes alabilirsiniz. Ama en önemlisi ses çalışması yapmalısınız.”. Zamanla oturur. Notaları ilk derste videosu var oradan öğrenebilirsin.

 38. selamün aleyküm hocam sitinizi yeni keşfettim yanlız üyeliğim kabul edilmedi ben yaklaşık 4 hafta oldum başlayalı şuan re ve do ya çalışıyorum bazen çıkıyor bazen çıkmıyor nasıl geliştirebilirim

 39. Selam aleykum,siteniz gayet güzel hazırlanmış emeğinize sağlık.Bendeniz de 2 yılı aşkın ney üflüyorum,Niyazi Sayın’ın değerli bir öğrencisinden ders alıyorum 1,5 yıldır.Yalnız hocamız bize neva sesini gösterirken sadece arka delik kapalı olarak çıkarttırıyor sesi.Acem,segah,çargah gibi sesleri çıkartırken de altta parmak bırakmıyoruz.Yeni gelen arkadaşlar eski alışkanlıklarını bırakmakta biraz zorlanıyorlar haliyle.
  Benim sıkıntım tonlarla ilgili.Özellikle pes sesleri çıkarmakta biraz zorlanıyorum.Nefesim yetmiyor bazen de.Tonlar ve nefes için nasıl bir egzersiz tavsiye edersiniz?
  Rabbim muvaffak eylesin sizleri,Allah razı olsun..

  1. Aleyküm selam, altta parmak bırakmamak asıl olması gereken. Ben de sizin gibi Niyazi Sayın’ın talebesi olan Ömer Erdoğdular’dan o şekilde öğrendim. Güzel tonlu sesler ve dem sesler için biraz sıkıcı olacak ama düz ses çalışmak size büyük fayda sağlar. Onun dışında vibrato yapmasını öğrenebilirsen. O da güzel ton yakalamanda fayda sağlar. Güzel dualarınız için Allah sizden razı olsun

  1. Ben plastik ney önermiyorum. Hatta plastikten ney olmaz bana göre ama maddi durumunuz yetmiyorsa ses çıkarmak için herhangi bir “plastik ney”i müzik marketlerden alabilirsin.

 40. bende para söz konusu değil istesem çok kaliteli ney ala bilirim ama o ney çok yıpranır onun için başlangıç olarak plastik ney alacamda plastik neyleri gördüm hepsi farklı boyuttalar hangi boyutu alayım adları var mı o neylerin ses çıkarmayı biliyorum 🙂

 41. Selamun aleykum hocam bu tiz seslerde tum notaları üflüyorum yalnız kalın seste ufleyemıyorum neden olabılır .s

  saygılarımla

 42. s.a hocam pes sesleride göstererek anlatirsaniz cok sevinecegim mi bemol sesni nasil ckaracagiz.hocam neyimizin arkasindaki deligi acarak yada yarim acarak farkli notalar cikarmi hocam son sorumda benim neyim yaglamaktan dolayi tabaka olustu elime yapisiyor bundan nasil kurtulurum saygilarimla

 43. hocam ben bütün notaları sıkıntısız yapıp kendi başıma kısa bi şarkı besteledim. okulda haftada 1 gün ders yapıyoruz. sizde yardım ederseniz yeni bir parça bestelemek istiyorum.

 44. merhaba hocam ben 16 yaşındayım maalesef ney kursuna ayıracak vaktim yok sınavlar dersane staj derken neredeyse 1 saat boşluğum olmuyor öncelikle nasıl bir neyle başlamalıyım? bir iki arkadaş şah ney ile başlarsam bütün neyleri çalabileceğimi söyledi kol boyum ve parmaklarımda uzundur vede bana amatör ney önerirmisiniz veya plastik bir neyle başlayıp daha sonra kamış neye geçmemimi önerirsiniz ?

 45. selamun aleyküm hocam neye yeni başladım.notaları la ve sol hariç çok rahat çıkarıyorum.onlar neden çıkmıyor.birde video daki mi notası la ile aynı değil mi?mi yi çıkartırken fazlamı üflüyoruz?bu arada siteniz çok güzel..

 46. uyan ey gözlerim ve ömer faruk tekbilek-ı love you notalarını verebilirmisiniz?do-re gibi yazılı şekilde.teşekkürler..

 47. s.a hocam kız neyim vr fakat parmaklarım tam kapatamıo farklı bir ney mi almalıyım.. ses çıkarabiliyorum ama parmaklarım yetişmio

  1. A.s. şöyle söyleyeyim, tutuşun doğru mu bilmiyorum ama tutuş bunu etkiler. Tutuşunda bir sıkıntı yoksa ki görmeden bir şey diyemem, bayanlar genelde bu sorunu yaşıyor. Bu neyi öğrenmeyi biraz geciktiriyor. Mümkünse daha ufak neyleri tercih edebilirsin. Sonra kız ney ile üflemeye devam edebilirsin

 48. Ya ben ney uflemeye yeni basladin fakat notalar hakkinda hic birbilgim yok ve nerden baslayacagimida bilemiyorum ama ses cikara biliyorum lutfen baslangic icin bana yardim edermisiniz nerden baslamaliyim mesela
  Yurt disin da yasiyorum ozel ders alma imkanim yok yardimci olursaniz sevinirim 🙂 aeo

 49. abi usta değiliz adam basmış gidiyor bir notayı iyice göster sonra diğerine geç neye ağzımı götürmeden adam tur atıyor 🙂

 50. Üstat neye yeni başladım önceden, biraz kaval çalmışlığım var, ama malum ney daha uzun benim kollar kısa neyi tutarken bileklerim ağrıyor ve nota basmakta zorlanıyorum ben de denerken tutuşu biraz değiştirip sol eli üste alınca neyi daha rahat üflediğimi farkettim bunun bir sakıncası olur mu? Videolar ve eğitim için çok teşekkür ederim…

 51. hocam merhaba bır konuda yardımınıza ıhtıyacım var ben bugun ınternetten bır ney getırttım suan elımde ama bu neyın turu ınternette yazmıyo kağıdında falanda yazmıyo ben bu neyın çeşidini nasıl anlayabilirim..

 52. Hocam merhabalar;
  Benim elimde bi tane Kız Ney var,3 5 gündür çalmaya çalışıyorum.ama bi sıkıntı var tüm delikleri kapatıp üfleyince ses çıkmıyo,biraz kuvvetli üfleyincede aranan ses çıkmıyo cırtlak bi ses oluyo.diğer nolararda illaki biraz sıkıntılı ama en son o sol ü çıkaramıyorum acaba ney de bi arıza falan olabilir mi yoksa üflemeyi mi beceremiyorum ki.
  Saygılar.

 53. Merhabalar Hocam Ney eğitimine başlıyalı bir hafta oldu. Eğitim dvdleri ile çalışıyorum ve diyezler dışındaki bütün sesleri sağlıklı bir şekilde alıyorum diyezleri çıkartmam konusunda sıkıntım var işin püf noktası nedir ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Diyezlerin ve bemollerin nasıl üflendiğini biliyorsanız bu zor bir şey değil. Yarım açmalar dışında. Mesela mi bemol en alttaki yüzük parmağınızı yarım olarak kapatmanız gerekli. Bu nedenle ses parazitli çıkabilir. Zorluğu budur.

 54. abidin sinan arslan

  cok teşekkür ederim başlayalı 4- 5 gün oldu notalar kafamı karıştırmıştı şimdi çok net anladım cok tesekkürler

 55. hocam rica etsem bana do-re-mi şeklinde Güzel Aşık çevremize’ adlı eserin notalarını yazarmsınız.ve daha güzel ilahiler varsa rica etsem yazarmısınız do re şeklinde normal notalardan çıkartamıyorum çünkü.şimdiden teşekkürler

 56. ney çalmaya çalışan biri

  hocam ben notaları ufluyorum ama hepsinden aynı ses çıkıyo yani sizin çaldığınıza hiç benzemiyo üfleyiş tarzımda mı sorun var acaba. hiç eğitim almadım kendim çalmaya çalışıyorum kız neyle cevap verirseniz çok sevinirim

 57. S.a hocam ben yaklaşık bir buçuk aydır ney üflüyorum.Bütün notaları seslendirebiliyorum ancak fülüt mü desem kaval mı desem ona benzer bi ses çıkıyor.Bir türlü dem sesini tuturamadım bunun sebebi nedir?Nasıl bi çalışma yapmam gerekir?

 58. MUHSİN BAHŞİŞ

  Hocam iki gün önce bir arkadaşım ney hediye etti. İki gündür üflüyorum ve sesleri çıkartabiliyorum. Ancak ne ney bilgim nede nota bilgim var.Sitenize biraz baktım ama bana yarar bir yorum yada soru-cevap göremedim. Hangi parçadan başlamalıyım ve notası. Yardımcı olursanız sevinir, dua ederim.

 59. mrb hocam ney ile tanışalı 1 yıl oldu ses çıkarmaktan ilerisine gidemiyorum yardımlarınız için teşekkürler

 60. hocam selamın aleyküm emeğinize yüreğinize sağlık bir sorum olacak bu ney isimlerini söyleyebilirmisiniz yani kız mansur şah bunun gibi neyler hangi nota isimlerine denk geliyor tşkrler

 61. Hocam elimde plastik ney var ve yeni başladım ses çıkarmak için çalışıyorum Normal kamış neyle çalışmam mı daha iyi olur yoksa bununla da aynı sesi bulabilir miyim…

 62. Ben internetten aldim neyi aslinda ses cikariorum ama kaliteli oldugunu nasi anlariz muzikle ugrasan bi yere mi gotrsem?ayrica aldigim yerde icinde sizin bu cd cikti hocam siz mi satiosunuz yoksa

 63. Merhaba Hocam
  Öcelikle siteniz için teşekkürler. Daha once de bir kac kez sorulmuş ve yamukluğun neyin sesinde bir bozulmaya sebep vermeyecegini soylemissiniz. Acaba bunun bir sınırı var mı? Mesela benim neyime bir ucundan bakınca diğer ucunun yarısı kapalı kalıyor, hatta biraz daha fazlasi. Bir yerde eger bir ucundan bakinca diger ucu tamamen kapaliysa neyi duzeltmek gerekir diye duymustum da.

  1. bahsettiğin yamukluk da diğer yamuklukluklar gibi sese engel teşkil etmez. Yalnız diğer tarafı hiç göremiyor olsaydın o zaman sese az da olsa bir etkisi olabilirdi. Sizinki normal.

 64. Hocam merhabalar, bazı gün yarım saat, bazen de 3gün aradan sonra 2 saat gibi belirsiz sürelerle çalışıyorum ve nihayet neyi ağzıma her değdirişimde ses çıkarabilir hale geldim. Re notasından başlayarak ilk 3 nota sorunsuz çıkıyor, fakat ordan sonra kapattığım her perdeden sonra ses pesleşeceğine tizleşip ıslık sesine kaçıyor. Sanıyorum üfleme kuvvetini düşürmem lazım ama kuvveti azaltınca da ses çıkaramıyorum. Yardım lütfen, nerede yanlış yapıyorum?

 65. Hocam , merhabalar öncelikle . Ben “uyan ey gözlerim gafletten uyan ” eserini çalmayı çok istiyorum ama eserdeki notaları anlayamıyorum. İnce notalarda çok sıkıntı çekiyorum . Acaba bu eserinde kolay anlatımlı bir videosunu atabilir misiniz ? (lütfen cevap atın hocam lütfennn )

  1. Aslında bahsettiğin eser kolay. Ama şöyle bir handikabı var. Tiz sesler ağırlıkta ve üç kademe ses arasında geçmek gerekiyor. Bu nedenle biraz zorlanabilirsin. Henüz öyle bir video çalışmam yok. Ama siteye bir gün anket koyarak en çok istenilen eseri deşifre edebilirim.

 66. hocam dün başladım kursa, 1 saat içinde üflemeyi başardım ve sizin bu videodaki sesleri çıkarmayı denedim sadece sol seste zorlanıyorum elimdeki neyi hediye ettiler yağlanması gerekiyormuş. hangi yağla bakım yapılması daha doğru olur?

 67. Hocam benim burda anlamadığım Sol ( rast) ile Re (Neva Kapalı) aynı delikleri kapatınca cıkıyor. Bunu acaba üfleme hızıyla mı ayarlıyacaz.

 68. Hocam tüm notalar bu kadar mı başka nota yokmu ? Birde bu alıştırmaları yaptığınız ney ne kadar ? Allah razı olsun sizden hocam sağolun

 69. süleyman özyılmaz

  hocam öncelikle iyi günler. Kız ney ile süpürde ney arasında nota kayması olur mu? teşekkürler

 70. selamun aleyküm hocam ben daha yeni başladım ney üflemeye. ses çıkartabiliyorum ama delikleri kapatarak üflediğimde aynı ses bulmıyorum boş bir ses geliyor neyim de sanırım kız ney annem alıp getirdi bana. boyu (başparesiz) 66 cm hem neyimi türü hakkında hemde doğru sesi yakalama hakkında bilgi verirseniz sevinirim ALLAH(cc) razı olsun…

 71. Öncelikle herkese yardımlarınızdan dolayı size teşekkürlerimi sunarım. Allah sizden razı olsun, emeklerinizi boşa çıkarmasın. Vermiş olduğunuz cevaplardan azami ölçüde yararlanmaktayım. Benim sorum şu Manda boynuzundan yapılma başpare’nin diğerlerinden ne derece farkı var? Ve tavsiye ederseniz nereden temin edebilirim. Saygılarımla…

 72. Meraba. Ben bi süredir ney öğrenmeye çalışıyorm. Kursa gitmek istedim ama hocanın metodu pek bana hitap etmediği için bıraktım. İlla bi kursa gitmemiz gerekiyor mu yoksa kendimiz öğrenebilir miyiz? Bir de neyi ilk öğrenirken kız neyi olması şart mı zorlasak diğerleriyle de öğrenebilir miyiz?

  1. merhaba. Hoca olmadan da öğrenebilirsiniz elbet. Ama bir seviyeye geldikten sonra hocaya gitmeniz faydalı olur. Beğenmediğiniz hocaya gitmeyin zaten bu iş bir zevk işidir. Başka bir hocaya da gidebilirsiniz veya dediğiniz gibi kendiniz de internetteki malumatlarla bir seviyeye ulaşabilirsiniz. Kız ney şart değil ama siz bayansınız sanırım. O nedenle daha büyük neyleri tutmak size epey zor gelebilir. Kız ney idealdir. Daha küçük neylerde ise problem olmaz.

 73. Hocam Selâmün aleyküm size bi sorunumla ilgili bi kac fotoğraf gondermek istiyorum nasil gonderebilirim tsk

 74. merhaba hocam ney çalmaya yeni başladım çalarken çıkarttığım seslerin huzurunu yaşamak istiyorsam daha sertmi üflemeliyim

  1. sert üflersengüzel bir talim yapmış olursun. Huzurlu ses için faydası olur ama pek huzur bulmazsın. Eğlenceli bir çalışma değil ama huzurun yolu buradan geçer.

 75. Hocam plastik neyde çalabildiğim şol cennetin ırmakları kamış neye geçince çalamaz oldum la notası zor çıkıyor sol hiç çıkmıyor sorun bende mi kullandım neyde mi?

 76. Yunus Emre YILMAZ

  Hocam ben bir plastik ney aldım. Şöyle bir sor(un)um var; neyden ses çıkarabiliyorum fakat neyin sesiyle beraber nefesimin sesi de geliyor, o yüzden net bir ses çıkmıyor. Nefesimin dışarıya gitmesini nasıl engelleyebilirim? Bunun için bir teknik ya da yöntem var mıdır acaba?

 77. hocam merhaba ben ney alacağım ama yıldız neyi kız neyi ve bir çok çeşitleri var , ben sesin kalın çıkmasını istiyorum, yıldız plastik neyi olarak geçeni alsam bu sorun olur mu yeni başlayanlar için. ilginize teşekkürler

  1. Bende kiz ney var ilk baslayanlar icin profesyonel bir ney daha detayli irtabat icin 0537 414 8191 ararsaniz konusuruz

 78. Hocam Selamun Aleyküm hayırlı ramazanlar.
  Bir kaç aydır Ney üflüyorum bazı notalar çıkmıyor ve sesi biraz düşük çıkıyor gibi sizce yeni başlayan için normal midir ?

 79. Selamun aleyküm,
  Hocam neyimin normal renginden daha koyu bir renkte neva perdesinden olmak üzere aşağıya doğru karardığını farkettim teknik olarak bunun ne anlama geldiğini merak ediyorum.Teşekkür ederim

 80. Nefesinize saglik Hocam,
  Yurtdisinda yasiyorum, arkadaslarim hediye olarak 2 Kiz ney getirdiler , tum notalarini kapattigimda Sol degil La cikiyor(akilli telefonlardaki nota gosteren uygulamalarla kontrol edince), en alttaki parmagi acinca Si.. yani tum helsi kapaliyken her iki neyde de Sol yerine La , ustelik her iki ney de farkli yerden alinma ve ama ikisinin de sesi La, hani biri yanlis olsa.. bu normal mi; cok gorulen bir olay mi ? cok tesekkurler .

 81. Ben ney üflemeye yeni başlayanlardanım fa diyez değilde normal fa notasını nasıl çırarabilirim ilginiz için teşekkürler

 82. Hocam mansur neyleri kızlar kullanabilir mi? Büyüklük olarak kız neyden çok farklı mıdır? Ayrıca ses farkı çok var mıdır?

 83. Hocam 5 6 aydır ney üflüyorum, yeni çaplı (26.6 cm) bir kız ney aldım. 3. devre tiz sesleri çıkarırken çok zorlanıyorum tiz la neredeyse çıkmıyor. bu neyin çapından dolayımı böyle yoksa zaman la olur mu. Ayrıca ses kutusunun açkısı hafif oval tam daire değil bundan olabilir mi. Ayrıca diğer sesler ve dem sesler çok iyi çıkıyor.

 84. Hoca bi sorum olacak bende
  Plastik ney var sol ve la seslerini ccıkarttıyorum bana göre zorlukta cekmiyorum
  Dogru olup olmadığını nasıl ögrene bilirim
  2 ay kadar düz ses caliştim
  Tam ney sesi gibi gelmiyor normal mı hocam
  Ne yapmalıyım. TEŞEKKÜRLER

 85. Merhaba.. Ben yeni başladım ozel ders alıyordum ama sehir disimdayim ninkac zaman gidemiycem bu arada da bos kalmak istemiyorum bi kac eser aldim ama tavsiye edeceginiz bi kac eser olursa sevinirim…

 86. Hocam selamun aleyküm hayırlı akşamlar
  Hocam bende 2 hafta oldu ney üflemeye başlayalı ama ney üstündeki notaları öğrenmem için ne yapabilirim nota bilmiyorum çünkü.Yani hiç bir şey bilmiyorum yardımınızı rica ediyorum.İlk videoyu izledim ama bunun üzerinde çalışmam için ya bir yere bunları yazmam lazım ya da bilmiyorum nasıl yapmalıyım.
  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.