+905050218141
neysadasi@gmail.com

Ney Dersi -1 “Ney de Notalar”

Ney Dersi -1 “Ney de Notalar”

Neyden ses çıkarabiliyorsak notaları “RE” notasından başlayarak “SOL”‘e doğru elde etmeye çalışalım.Burada Dikkat etmemiz gereken pest seslere doğru inerken ufleme hızımızı azaltmak olacaktır.Bu sesleri elde edebilmeniz seslerinizin durumuna göre değişkenlik gösterebilir.Ama en son si notası çıkıyorsa (re, do, si) salat-ı ümmiye’yi yarısına kadar üfleyebiliriz. Aşağıda notaların neydeki yerlerini gösteren 2 dakikalık bir video paylaştım.Bundan sonra ise salat-ı ümmiye ilahisini paylaşacağım inşallah saygılarımla…

 

183 cevap

 1. acemi dedi ki:

  hocam bu el duruşlarında hangi notaların elde edileceği neyin türüne göre değişir mi? Bir de çaldığınız neyin türü nedir? saygılar.

 2. admin dedi ki:

  Neyin türüne göre değişmez.
  Ama farklı türdeki neylerle aynı akorddan eser icra edilebilir.Buna transpozisyon denir.
  Eğer videolardaki neye eşlik edemiyorsanız neyler arasında uyum olmadığı anlama gelir.Ben kız neyle yani 4 ses akord bir ney ile üfledim.Eğer başka bir tür neyle üflerseniz notaların isimleri aynıdır fakat kulağınıza sesler değişik gelir

 3. mddurmaz dedi ki:

  Sayın Hocam merhabalar. Tiz seslerde zorluk çekiyorum. Her zaman aynı ses tonu ve kalitesi olmuyor. Sebebi ne olabilir?
  Saygılarımla.

 4. admin dedi ki:

  tiz seslere olsun pes seslere olsun sesleri kuvvatlendirmenin yolu düz uzun ses çalışmakla olur

 5. mddurmaz dedi ki:

  Bilgi için çok teşekkür ederim.

 6. çaylak dedi ki:

  sayın ve değerli hocam ben son 2 notayı yanı sol ve la yı zor cıkarıyorum bazen boğuk veya ıslık sesı gıbı çıkıo ne yapmalıyım teşekkürerl acil yardım

 7. admin dedi ki:

  Eğer notaları yeni çıkarmaya başladıysanız normaldir.İleride düzelir ama uzun süredir aynı problemi yaşıyorsanız, ıslık sesi başpareden kaynaklanabilir.Ayrıca ney’in kalitesiyle alakalı olabilir.Bir çok neden olabilir ama dediğim gibi yeni başladıysanız sesler daha oturmamıştır.

 8. çaylak dedi ki:

  evet ocam yeni başladım en fazla 1 hafta oldu ama sesi çıkardığım ilk 2 günde çıkardım dediğim gibi son 2 ses çıkmıo du bazen biraz fazla üfleyerek ve dudaklarımı kısartak ıslık sesi gibi çıkıodu galiba bu da neyin başka bi perdesimi ?

 9. admin dedi ki:

  dudağınızı kısarak üflemeniz iyi tavırlı üflemenizeyardımcı olur.Başka bir perde değil muhtemelen ıslık sesidir.Daha yenisiniz sesler yavaş yavaş oturur.Aynen devam sol ve la yı daha yavaş üflemeniz gerekiyor.Şu an salat-ı ümmiyenin başlarını üfleyebilirsiniz (ney dersi 2) hemen açın çalışın.

 10. çaylak dedi ki:

  hocacığım tekrar ben 😀 birşey soracağım mi notasını nasıl çıakrtıyorsuunz normalde tek açık olan en alttakı delik ve bu dügah oluo yani, la ama siz nasıl mi yaptınız daha tiz sees çıkıo yanı nasıl yapıosunuz hemen anlatırmısınız çok teşekkür ederim yaptıgınız ve yaacagınız yardımlardan allah razı olsun!

 11. Erkan dedi ki:

  Merhaba ben 2 haftadır ney öğrenmeye çalışıyorum. Tiz seslerde sorun yok ama sol notasını çıkaramıyorum. Aslında ben neyden şüpheleniyorum. Pek iyi bir ney sayılmaz. Birde la notasında çok az üfleyerek ses çıkıyor. Aslında sol notasınıda çıkarıyorum ama çıkan ses pek duyulmuyor. Bendemi sorun var acaba.

 12. admin dedi ki:

  sol ve la notaları zordur başlarda sizin de söylediğiniz gibi yavaş üfleyince çıkar.Bence neyinizde bir problem yok.Zamanla sesler oturur.Belki neyiniz çapı incedir ve bu nedenle zorlanıyor olabilirsiniz.

 13. Erkan dedi ki:

  Yanıt için teşekkür ederim. Neyim biraz ince. İnce neyden sol notasını çakarabilmenin farklı bir tekniği varmı acaba yoksa sürekli üfleyerek bunu kendimizmi bulmamız gerekiyor.

 14. NEYZEN dedi ki:

  hocam benim bir sorum olacak ben tiz sesleri nasıl cıkaracağım sol ve la notasını cıkarıorum ama tiz sesleri yani mi fa sesleri ni nasıl çıkaracağım lütfne cevap veriniz teşekkürler…

 15. caylak dedi ki:

  ben tiz sesleri çıkaramıorum nedne acaba ve nasıl çıkarılıyor fa mi muhayyer sesi fln ?

 16. admin dedi ki:

  tiz sesleri çıkarmak kolaydır aslında ama neye yeni başladıysanız sesleri tanıma aşamasındasınızdır muhtemelen o nedenle dert etmeyin bence.

 17. admin dedi ki:

  evet aslında bütün neylerde aynıdır o da küçük ağız dediğimiz dudağınızı kısarak üfleme şeklidir.Bu sayede hem sesler tavırlı olur hemde volümlü…

 18. yusuf dedi ki:

  kolay gelsin

 19. yusuf dedi ki:

  hocam ben başlayalı 2 hafta oluyor önce bir ney aldım bundan ses çıkarmak zor dediler yeni bir ney daha aldım biraz daha fazla para verdim ama iki haftadır sol ve la seslerini çıkartamıyorum neyde mi sorun vardır yoksa sorun bende mi bir türlü anlamadım.

 20. admin dedi ki:

  2 hafta yine de kısa bir süre.Sol ve la notaları zordur.Bu nedenle biraz ses çalışırsanız zamanla bu sesler de oturur.Neyde bir problem olduğunu düşünmüyorum

 21. ömer dedi ki:

  s.a ben evde kendim öğrenmeye çalışıyorum ama nefesim yeterli olmuyor nefesiçin nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz ?

 22. admin dedi ki:

  a.s.
  Ses çıkarmayı başardıysanız nefesinizin yetmiyor olması, havanın bir kısmını dışarı üflediğiniz anlamına gelir.Biraz içine üflemeyi deneyin.Ayrıca dudağınızı biraz daha kısarak üflerseniz belki yardımı olur.

 23. Hulusiha dedi ki:

  ben videosuz notalari görerektende etüt ve meledo calismak istiyorum, bunlari bulamadim birde acem makamlarindan baska makamlarida yok bu sekilde calismam icin neyapmam gerek tesekür ederim.

 24. admin dedi ki:

  Video olmadan sadece notaya bakarak ney üflemek başlarda zor olabilir.Bu nedenle önce geçeceğiniz eserin notalarını sesli okuyarak yani solfej yaparak biraz ezberlemeniz lazım.Solfej çalışmalarını da yakında siteye koyacağım inşallah ve bu sayede bilmediğiniz eserleri de yavaş yavaş kendi kendinize çalışamaya başlayabileceksiniz..Nota arşivine gelince şuan 19000 notadan oluşan bir arşivi siteye yüklüyorum.Bir iki gün içerisinde tamamlanmış olur inşallah.Ama şuan başka sitelerden istediğiniz eseri bulabilirsiniz.

 25. ayse dedi ki:

  sa hocam
  Bir sorum olucakti yaklasik 1, 1 bucuk ay once ne uflemeye basladim. genel olarak sesleri cikarabiliyorum ama tiz seslerde zorlaniyorum onca ugrasmama ragmen olmuyor. salati ummiyenin ilk bolumunu rahatlikla ufluyorum ama gerisi gelmiyor. bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

 26. admin dedi ki:

  tiz kısımlarda ney’e daha kuvvetli üflemeyi deneyin.

 27. Muhammed dedi ki:

  Selamunaleykum hocam ben re ve do notalarını rahatlıkla çıkarabiliyorum si notasına biraz daha yavaş üflememe rağmen ses çıkmıyor 1.5 haftadır çalışıyorum bu neyden kaynaklanıyor?

 28. admin dedi ki:

  aleyküm selam
  bir buçuk hafta da sesler tam oturmayabilir.Biraz sabırlı olmak lazım çünkü neyde sesleri oturtmak neyin en zor kısmıdır.Neyin etkisi var mı? Onu neyi görmeden söyleyemem.

 29. Muhammed dedi ki:

  yok neyde sorun yok benim çalışmam lazım dediğiniz gibi

 30. ayse dedi ki:

  tesekkurler denicem

 31. aSk-i_vUsLaT dedi ki:

  selamun aleykum
  Öncelikler söyle bi site açıp bizlere faydalı oldugunuz için teşekkür ederim…
  Yaklaşık 6-7 aydır ney üflemeye çalişiyorum ögreniyorum yani
  Hocam bende 2 tane ney var biri plastik biri kamış mansur ney
  Mansur ney delikleri biraz büyük misal serçe parmagın 1. bogumunun yarısı kadar büyük ve çok hafif belli belirsiz bir eğrilik var neyde bunlar sesi etkiler mi
  yani bi parçayı plastik neyle çaliyorum bi de kamış neyle çaliyorum.   ikisini de ses kaydı yapıyorum dinliyorum. plastikten çıkan ses kulaga daha hoş geliyor. kamıştan çıkan  neyin o etkileyici sesi çıkmıyor daha çok fülüt gibi.
  bunun sebebi kamıştaki o hafif eğrilik ve deliklerin biraz büyük olması mıdır
  yoksa ben mi çalamıyorum…
  Herkese Başarılar…..

 32. Ney Sadâsı dedi ki:

  aleyküm selam,
  Öncelikle neyin yamukluğunun ve deliğin büyüklüğünün sese bir etkisi yoktur.Seslerin kulağa kötü gelmesinin sebebi akord bozukluğudur.Neyinizi güvenilir bir ney ustasından alırsanız.Bu problemi yaşamazsınız.

 33. sedef dedi ki:

  üstadım sitenizi bugün keşfettim nacizane bende ney üflüyorum yaklaşık 1 senedir. ilk bir tanıdığımızdan ödünç plastik neyle başladım ve 5 dk da neva sesini gür ve düzgün bir şekilde üfledim. ama ellerim küçük olduğu için aşiran perdesini kapatırken orluk çekiyordum ve kendime kamış kız ney aldım 55-65 tl arasıydı fiyatı. kendi kendime sesleri düzgün çıkartmaya çalıştım ve sonra bir hoca ile tanıştım çok değerli bir neyzenin öğrencisi ve aradan aylar geçtikten sonra 2 haftadır birlikte ney üflüyoruz yani o bana öğretiyor. sizin tavsiyelerinizi okudum ve benim onunla geçirdiğim her dakika  o kadar kıymetli ki ağzına bakıyorum bir harf söylesin bir harf öğreneyim diye. söylediği her harfi kazıyorum beynime. neyimin ben ona kızım diyorum adı kimya. bir bağ var ki aramızda çok kuvvetli eminim ki her ney ve neyzen arasında böyle bir bağ var. benim için kimya ve hocam hayatımda bir mucize.
  tüm bunları neden anlattım aslında birden yazdım bunların hepsini sizlerle paylaşmak istedim. çok teşekkür ederim size emeğinize sağlık harika bir site olmuş.

 34. Ney Sadâsı dedi ki:

  Eyvallah çok teşekkür ederim.Allah muvvaffak etsin

 35. ayse dedi ki:

  sa 
  Bir cok kisininde belirtigi gibi boyle bir site acip bizlere yardimci oldugunuz icin cok tesekkurler. Benim size bir sorum olucakti. Neyi bildigim kadariyla soba veya kalorifer yanlarinda bulundurmamak lazim egilmemesi icin. Buna hep dikkat ettim ama neyde egilmeler oldugunu  fark ettim. acaba bunun seslere bir zarari olurmu ?
  Tesekkurler

 36. Ney Sadâsı dedi ki:

  Evet dediğiniz gibi ney ısıyla yamulur.Ayrıca başparesini çıkarırsanız neyin yamulmasını önleyebilirsiniz.
  Yamulmanın sese herhangi bir etkisi yoktur.

 37. zeynep dedi ki:

  neydeki nota süreleri okumarı hakkında da yardımcı olabilir misiniz?
   

 38. Ney Sadâsı dedi ki:

  notalarda basit olarak bir veya iki nota üstten süsleme yapabiliriz.Bununla ilgili ney dersi 9 da alıştırmalar var onlara bakabilirsiniz

 39. zeynep dedi ki:

  teşekkür ederim.
   
   

 40. Orkun dedi ki:

  Site çok faydalı ve kullanışlı özel ders almadan burdan bir çok şey öğrenmek mümkün bunun için çok teşekkür ederim. Bende kız ney var tüm sesleri çıkarabiliyorum nota öğrenmediğimden çok zor olmayan eserleri kulaktan çıkarıp üflüyorum fakat bu videoda oldukça kalın sesler var özellikle rast dügah ve segah sesleri benim neyimde daha tiz çıkıyor ama neyim seri üretim diyebileceğim kalitesiz bir ney. Sesle bunun ne derece alakası vardır acaba? Şimdiden teşekkür ederim

 41. cemal dedi ki:

  selgili hocam ben bu sesleri rahat bi şekilde çıkarıyorum lakin tahminime göre benin ney'im biraz kısa olduğundan veya farklı bir tür ney olduğundan sol sesi bile biraz tiz çıkıyor kısa neylerde bu durum mümkünmüdür 
  yoksa bendemi sorun var

 42. Ney Sadâsı dedi ki:

  Yeni başlayanlar için sol sesi biraz zordur.Biraz yavaş üflemeye dikkat edin

 43. MUHAMMED POLAT dedi ki:

  HOCAM ÖNCELİKLE BU GÜZEL SİTENİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM BENİM SORUM ŞU   NEYDEN ÇIKARDIĞIM  SESLER NEY SESİNDEN DAHA ÇOK  FLÜT SESİNE BENZİYOR  BASİT ESERLERİ ÇALMAYA BAŞLADIM AMA SANKİ FLÜT ÇALIYORMUŞ GİBİYİM NEYİMİN PLASTİK OLMASININ BİR ETKİSİ OLABİLİRMİ ?KAMIŞ NEY Mİ ALMALIYIM

 44. Ney Sadâsı dedi ki:

  Teşekkür ederim
  Plastik olmasının payı büyüktür

 45. metehan dedi ki:

  *hocam iyi günler bende burdaki arkadaşlar gibi sol sesini çıkartamıyorum 🙂 la çıkartıyorum ama bi tek sol çıkmıyor. ve size bir sorum daha olacak makamın sesini nasıl tutturuyoruz yani segah çalıncak bir eserde segahı nasıl buluyoruz hemen ve kontorl altına nasıl alabiliyoruz? birde eser içersinde segahla çalarken başka bi makama geçiyor benim ney bunu nasıl kontrol edebilirim.

  Site için yardımlar için herşey için teşekkürler.

 46. Ney Sadâsı dedi ki:

  sol sesi daha önce de dediğim gibi biraz zordur ama zamanla çıkarırsın. Bahsettiğiniz makamın sesi hadisesi çok sonra olacak bir iş. Bence acele etmeyin. Biraz çok eser geçmeyle alakalı bir durum.

 47. Soran dedi ki:

  *la # (diyez) diye nota var mı ? varsa bu nerede çıkıyor 🙂 elimde “Ey Allahım beni senden ayırma” ilahisi notaları var, nakaratta re – do – si – la# – si diyor, birde “naturel fa” varmış ama sizin videoda bunlar yok 🙂

 48. Ney Sadâsı dedi ki:

  Birinci derste mümkün olduğunca arızasız notaları göstermeye çalıştım.Çünkü yeni başlayanların kafalarını karıştırmak istemedim. Mesela si notasının da tek koma bemol olarak yazmam lazımdı ama yazmamayı tercih ettim.Sadece fa notasını diyez olarak gösterdim ki amacım parmakları açıp kapama kabaca öğrenilsin. Bahsettiğiniz nota yani la diyez, üstten dört parmak kapatılarak elde edilebilir.Örnek olarak segah peşrevi dersinin ikinci notasının üflenişine bakarsan daha iyi anlayabilirsin. Ayrıca birşey ilave edeyim bahsettiğiniz nota hatalı olabilir. Çünkü bahsettiğiniz eser hüzzam makamına ait olması lazım ki mi notası yarım açılarak(mi bemol) üflenmesi gerekir. Burada bir nota var en doğrusu bu gibi geldi bana http://notaarsivleri.com/huzzam/14164.png fakat yine de farklılıklar yok değil.

 49. onur dedi ki:

  la noyasını cıkaramıyorum nefesim yetmiyor ne yapmalıyım

 50. onur dedi ki:

  la notasını cıkaramıyorum ne yapmalıyım

 51. Ney Sadâsı dedi ki:

  daha yavaş üfleyin.

 52. Halil dedi ki:

  Hocam neyden çıkan bütün notalar bunlar mı yoksa daha fazlası var mı ?

 53. Ney Sadâsı dedi ki:

  daha fazlası var ama ben başlangıç için kafa karıştırmasın istedim

 54. Halil dedi ki:

  sağolun hocam ben de 4-5 gün önce başladım derse salat-ı ümmiyye’yi çalabiliyorum ama vesahbihi vesellimi çıkartamıyorum nasıl yapabilirim hocam

 55. nazlııı dedi ki:

  uyan ey gözlerimin çalınış şekilini lütfen sitenize eklermisiniz.en iyi sizin sitenizden öğrenebilirim.ayrıntılarıyla beraber videolarıyla gösteriyorsunuz çünkü.allah rızası için yardım ederseniz çok mutlu olurum.

 56. nazlııı dedi ki:

  *cevap bekilyorum lütfen acil cevap gönderin.

   

 57. Ney Sadâsı dedi ki:

  İnşallah paylaşacağım ama hemen paylaşamam. Çünkü video hazırlamak epey emek istiyor.

 58. nazlııı dedi ki:

  Teşekkür ederim hocam .ben videonun hazır olmasını beklerim..

   

 59. Tolga dedi ki:

  *s.a. hocam, ben nacizane yan flüt çalıyorum yani flutistim, ney sesine hayranlığımla bir kız ney aldım ve denemeler aşamasındayım. flut tutuşu itibari ile sol elim üstte olacak şekilde çalma eğilimindeyim diğer türlü asla çalamayacağımı bugün anlamış durumdayım. Bu tutuş yanlış mıdır öncelikle bunu sormak istedim.
  * Diğer sorum ise şöyle ki; başparenin keskin çapından içeri mi giriyor ve başparenin tam olarak neresine üflediğimiz havayı çarptırmamız gerekiyor? Uzun uğraşlarıma rağmen henüz standard bir üflemeyi yakalayamadım. tutuş ve duruşta sorun olmadığını düşünüyorum hatta oldukça hızlı nota geçişlerini teorik olarak yapabiliyorum. Allah razı olsun saygılar.

 60. ali dedi ki:

  *HOCAM BEN GENEL OLARAK NEY ÜZERİNDEKİ NOTALARI BİLİYORUM.FAKAT NOTALI ESERLER ÜZİNDEN NEY CALAMIYORUM.PORTE ÜZERİNDEKİ NOTALARI NASIL TAM OLARAK ÖĞRENEBİLİRİM.

 61. Ney Sadâsı dedi ki:

  O tutuş yanlış değildir.Dudağınızın diğer tarafını kullanmak durumundasınız. Yani dudağınızın sağ tarafını başpareye dayamalısınız. Buna sol tutuş deniyor. Ben de farkettiysen sol el üstte üflüyorum. Tamamen alışma meselesi. Havanın büyük kısmı içeri girmeli. Şimdi siz uzun süredir yan flüt üflüyorsanız. Eliniz eski alışkanlıklarını uygulamaya çalışacaktır. Çalma üslubunuzu değiştirmeniz gerekebilir. Bu noktada size bir hocaya gitmenizi veya klasik üslubta üfleyen neyzenleri bol bol dinlemenizi öneririm. Fakat tabiki müzisyen olmanız çok büyük bir avantaj.

 62. fatih dedi ki:

  *hocam plastik bir ney aldım. ses çıkartabiliyorum ama elimi herhangi bir notaya koyunca ses yerini havaya bırakıyor ses yerine hava çıkıyor. ve neyide cüzi bir miktara almıştım (25tl) acaba sorun burdanmı kaynaklanbıyor ? ve bu sürekli bölemi devam eder ?

 63. emincan dedi ki:

  MERHABA HOCAM BEN 180 TL’ye İİ BİR NEY ALDIM BEN DAHA ACEMİYİM ACABA  RİCA ETSEM KOLAY DO RE Mİ ŞEKLİNDE BİR PARÇA SÖYLEYEBİLİR MİSİN? VE 3. NEFESTE BAYA SORUN VAR ÇALAMIOM OLMUO 🙁

 64. rsyildirim33 dedi ki:

  *Sayın hocam öncelikle böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ederim.Yaklaşık 7 aydır ney öğrenmeye çalışıyorum.siteniz çok güzel.bir hocadan ders alma imkanı olmayan arkadaşlar için güzel örnekler var.ney derslerinin çeşitliliğini arttırırsanız çok sevineceğim. rabbim yar ve yardımcınız olsun.

 65. safa dedi ki:

  * Hocam ben ses çıkarabiliyorum ama tam oturmadı fakat benim sorunum şu dudaklarım ve gırtlağımı fazla sıkıyorum çok yoruluyor bu yüzden böyle yapmayıncada olmuyor. Bu normal mi. Siz üflerken sizede oluyormu

 66. furkan dedi ki:

  *hocam selamün aleyküm ben bütün notaların sesini çıkartıyorum ama tiz seslerde kaliteli orjinal ses çıkmıyor ne yapabilirm

 67. cihan(eylem) dedi ki:

  ben 10 kasımda ney ile yemen türküsünü üfledim bu seferde kırmızı gül demet demet üflemem istendi onuda yemen türküsü gibi dem seslerle üflersem türküde ses bozukluğu meydana glirmi?

 68. ezgi dedi ki:

  ben ney çalmak istiyorum ama hakkında hiçbirşey bilmiyorum galiba ney in baya bi çeşidi varmış hangisini almalıyım .?

 69. Ney Sadâsı dedi ki:

  Kız ney almanızı tavsiye ederim

 70. muhammet dedi ki:

  selam aleyküm hocam
  hocam bu notalarda aynı acıklıkları kapatarak farklı notaları gösteriyor videoda o üfleme şiddetine mi baglı ?

 71. neyzen dedi ki:

  hocam ben neye 1 aydır gidiyorum sesler 2.haftada daha pürüzsüz çıkıyordu.mi yi farklı gösteriyorsunuz kursta böyle öğrenmemiştim kafam karıştı.notaları nasıl çıkartacağımızı anlatabilirmisiniz şimdiden teşekkürler.

 72. Ney Sadâsı dedi ki:

  benim de kafam karıştı sen mi yi nasıl çıkarıyorsun

 73. Murat dedi ki:

  Sayın Hocam yapmış olduğunuz bu siteden dolayı size çok teşekkür ederim .
  Hocam bende Ney üflemeye yeni başladım sayılır. Sitenizide takip ediyorum. Ben,im sorum ; Ömer Faruk Tekbilek hocamızın çaldığı I Love you parçası için en uygun Ney hangisidir ?
  Çok Teşkkürler.Çalışmalarınızda başarılar

 74. Ney Sadâsı dedi ki:

  oradaki ney bolahenk nısfiye sanırsam.

 75. burak dedi ki:

  admin çok kalın ses çıkarıyorum lütfen üfleme ilk alıştırma dersleri verinnn 🙂

 76. fatih dedi ki:

  selamün aleyküm
  bu kolay 5 notayı la,do,si,la,sol bunları öğrendim ama son iki notayı la ve sol notasını tam cıkaramıyorum baktım parmağımdan deliklerde bi boşluk falan yok acaba neden zor çıkıyo bu iki nota ?
  kolay gelsin.

 77. ali dedi ki:

  selamın alüyküm öncelikle hocam
  ben ogrenciyim 3 ay önce kız neyi almıştım halada calmaya devam ediyorum internet sitesinden ögrendiklerimle ama daha nota falan ögrenmedim
  ama elime alır almaz seslerin hepsini cıkarıyorum sıkıntı olmıyo en altdaki deligi kapadamıyordum onuda sonunda kapattım ama
  nefes konusunda sıkıntım var yetiremiyorum bu arada 19 yaşındaım
  ne yapmamı önerirsiniz hocam bide notaları felan nasıl ögerenebilirim 😀 saygılarımla

 78. sena dedi ki:

  selamün aleyküm hocam sitinizi yeni keşfettim yanlız üyeliğim kabul edilmedi ben yaklaşık 4 hafta oldum başlayalı şuan re ve do ya çalışıyorum bazen çıkıyor bazen çıkmıyor nasıl geliştirebilirim

 79. Ney Sadâsı dedi ki:

  güzel yavaş yavaş gelişir biraz daha ses alıştırması yapmalısınız. Üyeliğinizle ilgileniyorum şuan. Mailinizi gelen iletiyi kontrol edin

 80. yasin songur dedi ki:

  emeğinize sağlık hocam

 81. ali dedi ki:

  daha benim yazdıgıma cevap vermemişsiniz hocam vala cok ayıp ettiniz 😀

 82. Ney Sadâsı dedi ki:

  Bravo çok iyi. Nefes konusunda önceki yorumlarımda yazmıştım “Nefesinizi zamanla daha kontrollü kullanmayı zaten zamanla öğrenirsiniz. Fakat nefesinizi göğsünüze değil de karnınıza doldurarak nefes alırsanız. Buna diyaframı kullanarak nefes alma da denir. Bir de beliniz dik durursa daha çok nefes alabilirsiniz. Ama en önemlisi ses çalışması yapmalısınız.”. Zamanla oturur. Notaları ilk derste videosu var oradan öğrenebilirsin.

 83. Asuman dedi ki:

  Selam aleykum,siteniz gayet güzel hazırlanmış emeğinize sağlık.Bendeniz de 2 yılı aşkın ney üflüyorum,Niyazi Sayın’ın değerli bir öğrencisinden ders alıyorum 1,5 yıldır.Yalnız hocamız bize neva sesini gösterirken sadece arka delik kapalı olarak çıkarttırıyor sesi.Acem,segah,çargah gibi sesleri çıkartırken de altta parmak bırakmıyoruz.Yeni gelen arkadaşlar eski alışkanlıklarını bırakmakta biraz zorlanıyorlar haliyle.
  Benim sıkıntım tonlarla ilgili.Özellikle pes sesleri çıkarmakta biraz zorlanıyorum.Nefesim yetmiyor bazen de.Tonlar ve nefes için nasıl bir egzersiz tavsiye edersiniz?
  Rabbim muvaffak eylesin sizleri,Allah razı olsun..

 84. Ney Sadâsı dedi ki:

  Aleyküm selam, altta parmak bırakmamak asıl olması gereken. Ben de sizin gibi Niyazi Sayın’ın talebesi olan Ömer Erdoğdular’dan o şekilde öğrendim. Güzel tonlu sesler ve dem sesler için biraz sıkıcı olacak ama düz ses çalışmak size büyük fayda sağlar. Onun dışında vibrato yapmasını öğrenebilirsen. O da güzel ton yakalamanda fayda sağlar. Güzel dualarınız için Allah sizden razı olsun

 85. talha dedi ki:

  s.a ben plastik ney almak istiyorum yeni başlamak için nasıl bi palstik ney önerirsiniz acil cevap bekliyorum

 86. Ney Sadâsı dedi ki:

  Ben plastik ney önermiyorum. Hatta plastikten ney olmaz bana göre ama maddi durumunuz yetmiyorsa ses çıkarmak için herhangi bir “plastik ney”i müzik marketlerden alabilirsin.

 87. talha dedi ki:

  bende para söz konusu değil istesem çok kaliteli ney ala bilirim ama o ney çok yıpranır onun için başlangıç olarak plastik ney alacamda plastik neyleri gördüm hepsi farklı boyuttalar hangi boyutu alayım adları var mı o neylerin ses çıkarmayı biliyorum 🙂

 88. Ney Sadâsı dedi ki:

  Kız ney olabilir.

 89. talha dedi ki:

  tamam sağol ALLAH RAZI OLSUN

 90. Ney Sadâsı dedi ki:

  Kız neyin boyutu 68-70 cm dir.

 91. talha dedi ki:

  ORJİNALE YAKIN MI SESİ BİDE SES ÇIKARILMASI KOLAYMI

 92. Ney Sadâsı dedi ki:

  ses ikisinden de aynı kolaylıkta çıkar. Fakat sesi flüt gibidir.

 93. talha dedi ki:

  TAMA SAĞOL

 94. Hasan Kaynar dedi ki:

  Selamun aleykum hocam bu tiz seslerde tum notaları üflüyorum yalnız kalın seste ufleyemıyorum neden olabılır .s

  saygılarımla

 95. Ney Sadâsı dedi ki:

  Aleykümselam pes seslerde daha yavaş üflemelisin zamanla o sesler de çıkar

 96. murat dedi ki:

  s.a hocam pes sesleride göstererek anlatirsaniz cok sevinecegim mi bemol sesni nasil ckaracagiz.hocam neyimizin arkasindaki deligi acarak yada yarim acarak farkli notalar cikarmi hocam son sorumda benim neyim yaglamaktan dolayi tabaka olustu elime yapisiyor bundan nasil kurtulurum saygilarimla

 97. FIRAT dedi ki:

  hocam ben bütün notaları sıkıntısız yapıp kendi başıma kısa bi şarkı besteledim. okulda haftada 1 gün ders yapıyoruz. sizde yardım ederseniz yeni bir parça bestelemek istiyorum.

 98. burak dedi ki:

  merhaba hocam ben 16 yaşındayım maalesef ney kursuna ayıracak vaktim yok sınavlar dersane staj derken neredeyse 1 saat boşluğum olmuyor öncelikle nasıl bir neyle başlamalıyım? bir iki arkadaş şah ney ile başlarsam bütün neyleri çalabileceğimi söyledi kol boyum ve parmaklarımda uzundur vede bana amatör ney önerirmisiniz veya plastik bir neyle başlayıp daha sonra kamış neye geçmemimi önerirsiniz ?

 99. ömer özeren dedi ki:

  selamun aleyküm hocam neye yeni başladım.notaları la ve sol hariç çok rahat çıkarıyorum.onlar neden çıkmıyor.birde video daki mi notası la ile aynı değil mi?mi yi çıkartırken fazlamı üflüyoruz?bu arada siteniz çok güzel..

 100. ömer özeren dedi ki:

  uyan ey gözlerim ve ömer faruk tekbilek-ı love you notalarını verebilirmisiniz?do-re gibi yazılı şekilde.teşekkürler..

 101. sümeyye dedi ki:

  s.a hocam kız neyim vr fakat parmaklarım tam kapatamıo farklı bir ney mi almalıyım.. ses çıkarabiliyorum ama parmaklarım yetişmio

 102. Ney Sadâsı dedi ki:

  A.s. şöyle söyleyeyim, tutuşun doğru mu bilmiyorum ama tutuş bunu etkiler. Tutuşunda bir sıkıntı yoksa ki görmeden bir şey diyemem, bayanlar genelde bu sorunu yaşıyor. Bu neyi öğrenmeyi biraz geciktiriyor. Mümkünse daha ufak neyleri tercih edebilirsin. Sonra kız ney ile üflemeye devam edebilirsin

 103. Sultan dedi ki:

  Ya ben ney uflemeye yeni basladin fakat notalar hakkinda hic birbilgim yok ve nerden baslayacagimida bilemiyorum ama ses cikara biliyorum lutfen baslangic icin bana yardim edermisiniz nerden baslamaliyim mesela
  Yurt disin da yasiyorum ozel ders alma imkanim yok yardimci olursaniz sevinirim 🙂 aeo

 104. Recep Yılmaz dedi ki:

  abi usta değiliz adam basmış gidiyor bir notayı iyice göster sonra diğerine geç neye ağzımı götürmeden adam tur atıyor 🙂

 105. Fikret dedi ki:

  Üstat neye yeni başladım önceden, biraz kaval çalmışlığım var, ama malum ney daha uzun benim kollar kısa neyi tutarken bileklerim ağrıyor ve nota basmakta zorlanıyorum ben de denerken tutuşu biraz değiştirip sol eli üste alınca neyi daha rahat üflediğimi farkettim bunun bir sakıncası olur mu? Videolar ve eğitim için çok teşekkür ederim…

 106. Ney Sadâsı dedi ki:

  hiç bir sakıncası yok önemli olan dudağının hangi pozisyonda rahat ettiği.

 107. kbra dedi ki:

  hocam merhaba bır konuda yardımınıza ıhtıyacım var ben bugun ınternetten bır ney getırttım suan elımde ama bu neyın turu ınternette yazmıyo kağıdında falanda yazmıyo ben bu neyın çeşidini nasıl anlayabilirim..

 108. Ney Sadâsı dedi ki:

  boyunu ölçerek anlayabilirsiniz.

 109. ayberk dedi ki:

  Hocam merhabalar;
  Benim elimde bi tane Kız Ney var,3 5 gündür çalmaya çalışıyorum.ama bi sıkıntı var tüm delikleri kapatıp üfleyince ses çıkmıyo,biraz kuvvetli üfleyincede aranan ses çıkmıyo cırtlak bi ses oluyo.diğer nolararda illaki biraz sıkıntılı ama en son o sol ü çıkaramıyorum acaba ney de bi arıza falan olabilir mi yoksa üflemeyi mi beceremiyorum ki.
  Saygılar.

 110. Ney Sadâsı dedi ki:

  Merhaba, daha erken bir ay sonra da aynı sorunları yaşarsan o zaman neyinden şüphelenmeye başlayabilirsin.

 111. Huseyin dedi ki:

  Merhabalar Hocam Ney eğitimine başlıyalı bir hafta oldu. Eğitim dvdleri ile çalışıyorum ve diyezler dışındaki bütün sesleri sağlıklı bir şekilde alıyorum diyezleri çıkartmam konusunda sıkıntım var işin püf noktası nedir ? Şimdiden teşekkür ederim.

 112. Ney Sadâsı dedi ki:

  Diyezlerin ve bemollerin nasıl üflendiğini biliyorsanız bu zor bir şey değil. Yarım açmalar dışında. Mesela mi bemol en alttaki yüzük parmağınızı yarım olarak kapatmanız gerekli. Bu nedenle ses parazitli çıkabilir. Zorluğu budur.

 113. abidin sinan arslan dedi ki:

  cok teşekkür ederim başlayalı 4- 5 gün oldu notalar kafamı karıştırmıştı şimdi çok net anladım cok tesekkürler

 114. Sabit dedi ki:

  Hocam, ben Mansur neyle çalışıyorum. Sizin sol sesi bende La pozisyonunda çıkıyor, piyanoda da denedim benim seslerim piyanoyla uyumlu. Bu farkı anlayamıyorum kafam karıştı.

 115. Ney Sadâsı dedi ki:

  Evet doğrudur. Kız ney ile mansur ney arasında tam bir nota fark vardır. Mansur ney “5 ses” tir ve doğrudan piano ile aynı akorddadır. Kız ney’in “4 ses” tir ve ney’in sol sesi piyanoda la sesi ile aynıdır. Ben burada kız ney ile icra ettiğim için kulağınıza öyle gelmesi gayet doğal.

 116. rumeysa dedi ki:

  hocam rica etsem bana do-re-mi şeklinde Güzel Aşık çevremize’ adlı eserin notalarını yazarmsınız.ve daha güzel ilahiler varsa rica etsem yazarmısınız do re şeklinde normal notalardan çıkartamıyorum çünkü.şimdiden teşekkürler

 117. ney çalmaya çalışan biri dedi ki:

  hocam ben notaları ufluyorum ama hepsinden aynı ses çıkıyo yani sizin çaldığınıza hiç benzemiyo üfleyiş tarzımda mı sorun var acaba. hiç eğitim almadım kendim çalmaya çalışıyorum kız neyle cevap verirseniz çok sevinirim

 118. Volkan dedi ki:

  hocam bende başlayalı 1 hafta oldu aynı sorun bende de var la ve sol sesleri bazen çıkıyor bazen zorlanıyorum. ve nota geçişlerinde zorluk çekiyorum örneğin do ve si çalıyorum la geçerken ses gidiyor veya do dan si geçerken ses gidiyor bunun için ne yapmam lazım?

 119. Ney Sadâsı dedi ki:

  Uzun düz ses çalışman lazım. Belli ki sesler oturmamış zamanla düzelir.

 120. Ney Sadâsı dedi ki:

  arkadaki perdeyi başparmağınla kapamazsan ya da perdeleri düzgün kapamazsan sesler düzgün çıkmaz hep aynı sesi duyarsın

 121. erdem dedi ki:

  S.a hocam ben yaklaşık bir buçuk aydır ney üflüyorum.Bütün notaları seslendirebiliyorum ancak fülüt mü desem kaval mı desem ona benzer bi ses çıkıyor.Bir türlü dem sesini tuturamadım bunun sebebi nedir?Nasıl bi çalışma yapmam gerekir?

 122. Ney Sadâsı dedi ki:

  O biraz zaman alır. Uzun ses çalışmaları yapmalısın

 123. MUHSİN BAHŞİŞ dedi ki:

  Hocam iki gün önce bir arkadaşım ney hediye etti. İki gündür üflüyorum ve sesleri çıkartabiliyorum. Ancak ne ney bilgim nede nota bilgim var.Sitenize biraz baktım ama bana yarar bir yorum yada soru-cevap göremedim. Hangi parçadan başlamalıyım ve notası. Yardımcı olursanız sevinir, dua ederim.

 124. mahmut dedi ki:

  mrb hocam ney ile tanışalı 1 yıl oldu ses çıkarmaktan ilerisine gidemiyorum yardımlarınız için teşekkürler

 125. Ney Sadâsı dedi ki:

  Kursa gitme imkanınız varsa gidin. Yoksa benim sitedeki videolar yardımcı olur şimdilik.

 126. platform dedi ki:

  hocam selamın aleyküm emeğinize yüreğinize sağlık bir sorum olacak bu ney isimlerini söyleyebilirmisiniz yani kız mansur şah bunun gibi neyler hangi nota isimlerine denk geliyor tşkrler

 127. ferhat dedi ki:

  Hocam elimde plastik ney var ve yeni başladım ses çıkarmak için çalışıyorum Normal kamış neyle çalışmam mı daha iyi olur yoksa bununla da aynı sesi bulabilir miyim…

 128. şevil dedi ki:

  merhaba ben ney çalımakistiyorum ama bir türlü gerçek sesi çıkaramıyorum ne yapmamllazım

 129. ayhan dedi ki:

  Ben internetten aldim neyi aslinda ses cikariorum ama kaliteli oldugunu nasi anlariz muzikle ugrasan bi yere mi gotrsem?ayrica aldigim yerde icinde sizin bu cd cikti hocam siz mi satiosunuz yoksa

 130. irfan dedi ki:

  Merhaba Hocam
  Öcelikle siteniz için teşekkürler. Daha once de bir kac kez sorulmuş ve yamukluğun neyin sesinde bir bozulmaya sebep vermeyecegini soylemissiniz. Acaba bunun bir sınırı var mı? Mesela benim neyime bir ucundan bakınca diğer ucunun yarısı kapalı kalıyor, hatta biraz daha fazlasi. Bir yerde eger bir ucundan bakinca diger ucu tamamen kapaliysa neyi duzeltmek gerekir diye duymustum da.

 131. Ney Sadâsı dedi ki:

  bahsettiğin yamukluk da diğer yamuklukluklar gibi sese engel teşkil etmez. Yalnız diğer tarafı hiç göremiyor olsaydın o zaman sese az da olsa bir etkisi olabilirdi. Sizinki normal.

 132. irfan dedi ki:

  cevabiniz icin cok tesekkur ederim hocam

 133. cokmutlu dedi ki:

  Hocam merhabalar, bazı gün yarım saat, bazen de 3gün aradan sonra 2 saat gibi belirsiz sürelerle çalışıyorum ve nihayet neyi ağzıma her değdirişimde ses çıkarabilir hale geldim. Re notasından başlayarak ilk 3 nota sorunsuz çıkıyor, fakat ordan sonra kapattığım her perdeden sonra ses pesleşeceğine tizleşip ıslık sesine kaçıyor. Sanıyorum üfleme kuvvetini düşürmem lazım ama kuvveti azaltınca da ses çıkaramıyorum. Yardım lütfen, nerede yanlış yapıyorum?

 134. Ney Sadâsı dedi ki:

  şuan gayet normal hala sesler oturmamış. Zamanla olur merak etmeyin

 135. beytullah dedi ki:

  Slm hocam ben neye başlayalı bir hafta oldu güzel kaval ve fülüt çalarım neyde bayağı zorlandim sesten ziyade tutuş zorluyo beni perdeleri kapatmak için tıpkı kaval gibi parmak uçlarını kullanıyorum ikinci boğuma alışamadım daha rahat çalmak icin alışmalimiyim yoksa bu iş parmak ucuylada olurmu saygılar..

 136. Ney Sadâsı dedi ki:

  parmak ucuyla bu iş olmaz

 137. Nur dedi ki:

  Hocam , merhabalar öncelikle . Ben “uyan ey gözlerim gafletten uyan ” eserini çalmayı çok istiyorum ama eserdeki notaları anlayamıyorum. İnce notalarda çok sıkıntı çekiyorum . Acaba bu eserinde kolay anlatımlı bir videosunu atabilir misiniz ? (lütfen cevap atın hocam lütfennn )

 138. Ney Sadâsı dedi ki:

  Aslında bahsettiğin eser kolay. Ama şöyle bir handikabı var. Tiz sesler ağırlıkta ve üç kademe ses arasında geçmek gerekiyor. Bu nedenle biraz zorlanabilirsin. Henüz öyle bir video çalışmam yok. Ama siteye bir gün anket koyarak en çok istenilen eseri deşifre edebilirim.

 139. serdalatmaca dedi ki:

  hocam dün başladım kursa, 1 saat içinde üflemeyi başardım ve sizin bu videodaki sesleri çıkarmayı denedim sadece sol seste zorlanıyorum elimdeki neyi hediye ettiler yağlanması gerekiyormuş. hangi yağla bakım yapılması daha doğru olur?

 140. Ney Sadâsı dedi ki:

  Devamlı ve düzenli yaglayacaksaniz Findik yağı ile yaglayin. Ama nadiren yaglayacaksaniz misir yağı kullanabilirsiniz

 141. ern19o7 dedi ki:

  Hocam benim burda anlamadığım Sol ( rast) ile Re (Neva Kapalı) aynı delikleri kapatınca cıkıyor. Bunu acaba üfleme hızıyla mı ayarlıyacaz.

 142. ern19o7 dedi ki:

  Hocam tüm notalar bu kadar mı başka nota yokmu ? Birde bu alıştırmaları yaptığınız ney ne kadar ? Allah razı olsun sizden hocam sağolun

 143. Ney Sadâsı dedi ki:

  evet doğru üfleme şiddetiyle

 144. Ney Sadâsı dedi ki:

  Tabiki başka notalar da var ama bu kadarı yeni başlayanlar için yeterli. Profesyonel ney fiyatı 350 tl

 145. Ömer Faruk Aydin dedi ki:

  Hocam mi fa notalarini bulamiyorum hangi delikleri kapatmaliyim

 146. nurbanu dedi ki:

  benim kız neyimde hafif eğrilik var. acaba bu sesleri çıkarırken sorun oluşturur mu?

 147. cokonemli dedi ki:

  neyin içindeki küflenmeyi nasıl temizleyebilirim?

 148. Ney Sadâsı dedi ki:

  eğrilik sese etkisi olmaz sadece görüntü olarak sizi rahatsız edebilir görünüşe takılıyorsanız.

 149. Ney Sadâsı dedi ki:

  Sorunuzu geç de olsa cevapladım.

 150. cem dedi ki:

  hocam ben de tam tersi tiz sesleri hiç çıkartamıyorum nasıl yapıcam salatı ümmiye çalışıyorum ama ilk kısım hariç doğru düzgün pek olmuyo yardımcı olurmusunuz??

 151. Ney Sadâsı dedi ki:

  hangi sesi çalışırsan o rahat çıkar. Ama senin soruna ayrıca yanıt verdim. diğer yorumunu incele

 152. süleyman özyılmaz dedi ki:

  hocam öncelikle iyi günler. Kız ney ile süpürde ney arasında nota kayması olur mu? teşekkürler

 153. Muhammed M. dedi ki:

  Allah razı olsun sizden hocam emegınıze saglık cok tesekkur ederım faydalı bır paylasım…

 154. Affan ÇELEBİ dedi ki:

  selamun aleyküm hocam ben daha yeni başladım ney üflemeye. ses çıkartabiliyorum ama delikleri kapatarak üflediğimde aynı ses bulmıyorum boş bir ses geliyor neyim de sanırım kız ney annem alıp getirdi bana. boyu (başparesiz) 66 cm hem neyimi türü hakkında hemde doğru sesi yakalama hakkında bilgi verirseniz sevinirim ALLAH(cc) razı olsun…

 155. Ney Sadâsı dedi ki:

  perdeleri kapamaya çalışınca kafa açını kaybediyorsun belli ki.Ses çıkan açıyı bozmamaya çalış. Sesler zamanla oturur çalışmaya devam.

 156. eyüp dedi ki:

  hoca kizlar üfler sende mansur neyle üflersen akortlar tutmaz

 157. Şafak dedi ki:

  Öncelikle herkese yardımlarınızdan dolayı size teşekkürlerimi sunarım. Allah sizden razı olsun, emeklerinizi boşa çıkarmasın. Vermiş olduğunuz cevaplardan azami ölçüde yararlanmaktayım. Benim sorum şu Manda boynuzundan yapılma başpare’nin diğerlerinden ne derece farkı var? Ve tavsiye ederseniz nereden temin edebilirim. Saygılarımla…

 158. oğuzhan dedi ki:

  hocam neyde mi diyez ve la diyez sesleri nasıl çıkartılır

 159. Furkan dedi ki:

  Hocam Benim plastik ney 1. 7 oluyomu.

 160. Hümanur dedi ki:

  Meraba. Ben bi süredir ney öğrenmeye çalışıyorm. Kursa gitmek istedim ama hocanın metodu pek bana hitap etmediği için bıraktım. İlla bi kursa gitmemiz gerekiyor mu yoksa kendimiz öğrenebilir miyiz? Bir de neyi ilk öğrenirken kız neyi olması şart mı zorlasak diğerleriyle de öğrenebilir miyiz?

 161. Ney Sadâsı dedi ki:

  merhaba. Hoca olmadan da öğrenebilirsiniz elbet. Ama bir seviyeye geldikten sonra hocaya gitmeniz faydalı olur. Beğenmediğiniz hocaya gitmeyin zaten bu iş bir zevk işidir. Başka bir hocaya da gidebilirsiniz veya dediğiniz gibi kendiniz de internetteki malumatlarla bir seviyeye ulaşabilirsiniz. Kız ney şart değil ama siz bayansınız sanırım. O nedenle daha büyük neyleri tutmak size epey zor gelebilir. Kız ney idealdir. Daha küçük neylerde ise problem olmaz.

 162. Cem ece dedi ki:

  Hocam Selâmün aleyküm size bi sorunumla ilgili bi kac fotoğraf gondermek istiyorum nasil gonderebilirim tsk

 163. sebahat dedi ki:

  merhaba hocam ney çalmaya yeni başladım çalarken çıkarttığım seslerin huzurunu yaşamak istiyorsam daha sertmi üflemeliyim

 164. Ney Sadâsı dedi ki:

  sert üflersengüzel bir talim yapmış olursun. Huzurlu ses için faydası olur ama pek huzur bulmazsın. Eğlenceli bir çalışma değil ama huzurun yolu buradan geçer.

 165. enes dedi ki:

  sa yeni plastik ney aldım 50 tl ama her üflediğimde kalın çıkıyor acaba üflemedemi sıkıntı var hocam

 166. Kadir dedi ki:

  orada cok haklisin hocam bendede oyle problem vardi ince capli odugundan la az sol hic cikmiyordu kendime kalitelri actirdim farke hrmen anladim eger dandik neyle uflemeye devam etseydim hem isteyim hemde hevesim giderdi arkadaslara tavsiyem fabrika neyi varsa dekorasyom olarak kullanin ve kendinize iyi bisey alin farkini göreceksiniz simdi bazi arkadaslar fiyatini sorar acikca ben kendime 500tl yaptirdim ve cok deydi

 167. M.Selim dedi ki:

  Hocam plastik neyde çalabildiğim şol cennetin ırmakları kamış neye geçince çalamaz oldum la notası zor çıkıyor sol hiç çıkmıyor sorun bende mi kullandım neyde mi?

 168. Ney Sadâsı dedi ki:

  kötü bir kamış ney ise normal ama genelde geçişte zorlanma olabiliyor size has bir durum değil

 169. Yunus Emre YILMAZ dedi ki:

  Hocam ben bir plastik ney aldım. Şöyle bir sor(un)um var; neyden ses çıkarabiliyorum fakat neyin sesiyle beraber nefesimin sesi de geliyor, o yüzden net bir ses çıkmıyor. Nefesimin dışarıya gitmesini nasıl engelleyebilirim? Bunun için bir teknik ya da yöntem var mıdır acaba?

 170. cennet dedi ki:

  hocam merhaba ben ney alacağım ama yıldız neyi kız neyi ve bir çok çeşitleri var , ben sesin kalın çıkmasını istiyorum, yıldız plastik neyi olarak geçeni alsam bu sorun olur mu yeni başlayanlar için. ilginize teşekkürler

 171. Melik dedi ki:

  Bende kiz ney var ilk baslayanlar icin profesyonel bir ney daha detayli irtabat icin 0537 414 8191 ararsaniz konusuruz

 172. Ahmetakdogan dedi ki:

  Hocam Selamun Aleyküm hayırlı ramazanlar.
  Bir kaç aydır Ney üflüyorum bazı notalar çıkmıyor ve sesi biraz düşük çıkıyor gibi sizce yeni başlayan için normal midir ?

 173. Ney Sadâsı dedi ki:

  Evet normal ama sizin neyinizin kalitesi ve ses çalışmasına ayırdığın süre de bunu etkiler aklınızda bulunsun.

 174. M.A.S dedi ki:

  Selamun aleyküm,
  Hocam neyimin normal renginden daha koyu bir renkte neva perdesinden olmak üzere aşağıya doğru karardığını farkettim teknik olarak bunun ne anlama geldiğini merak ediyorum.Teşekkür ederim

 175. Ney Sadâsı dedi ki:

  neyinin içinde olan kararma ise çok üflemekten kaynaklanır. Dışında ise parmağının olduğu yerin baskısından kaynaklanan bir kararma olabilir.

 176. Afo dedi ki:

  Nefesinize saglik Hocam,
  Yurtdisinda yasiyorum, arkadaslarim hediye olarak 2 Kiz ney getirdiler , tum notalarini kapattigimda Sol degil La cikiyor(akilli telefonlardaki nota gosteren uygulamalarla kontrol edince), en alttaki parmagi acinca Si.. yani tum helsi kapaliyken her iki neyde de Sol yerine La , ustelik her iki ney de farkli yerden alinma ve ama ikisinin de sesi La, hani biri yanlis olsa.. bu normal mi; cok gorulen bir olay mi ? cok tesekkurler .

 177. Zeynep Topuz dedi ki:

  Ben ney üflemeye yeni başlayanlardanım fa diyez değilde normal fa notasını nasıl çırarabilirim ilginiz için teşekkürler

 178. Feyza dedi ki:

  Hocam mansur neyleri kızlar kullanabilir mi? Büyüklük olarak kız neyden çok farklı mıdır? Ayrıca ses farkı çok var mıdır?

 179. fahri gumus dedi ki:

  Hocam 5 6 aydır ney üflüyorum, yeni çaplı (26.6 cm) bir kız ney aldım. 3. devre tiz sesleri çıkarırken çok zorlanıyorum tiz la neredeyse çıkmıyor. bu neyin çapından dolayımı böyle yoksa zaman la olur mu. Ayrıca ses kutusunun açkısı hafif oval tam daire değil bundan olabilir mi. Ayrıca diğer sesler ve dem sesler çok iyi çıkıyor.

 180. peri dedi ki:

  ben daha yeni basliyorum ney uflemeye bana nasl bir yol izlememi onerirsinz

 181. Özgür dedi ki:

  Hoca bi sorum olacak bende
  Plastik ney var sol ve la seslerini ccıkarttıyorum bana göre zorlukta cekmiyorum
  Dogru olup olmadığını nasıl ögrene bilirim
  2 ay kadar düz ses caliştim
  Tam ney sesi gibi gelmiyor normal mı hocam
  Ne yapmalıyım. TEŞEKKÜRLER

 182. Zehra dedi ki:

  Merhaba.. Ben yeni başladım ozel ders alıyordum ama sehir disimdayim ninkac zaman gidemiycem bu arada da bos kalmak istemiyorum bi kac eser aldim ama tavsiye edeceginiz bi kac eser olursa sevinirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.