+905050218141
neysadasi@gmail.com

Rebab nedir?

Rebab nedir?

Konya Mevlana Müzesindeki Rebab Örnek Alınarak Yapılmış Bir Rebab

Rebab Türklerin Orta Asyada icad ettiği ve kullandığı bir sazdır. Kabak kemaneye benzer bir yapısı vardır fakat alt kısmında hindistan cevizi kullanılmış olması ve sapının daha uzun olması onu tamamen bu enstrumandan ayırır.

Üç telli bir sazdır, iki teli bağırsaktan, diğer teli de (icra teli) at kılından yapılmıştır. Tek tel üzerinden icra edilir. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ney üflediği zannedilir oysaki kendisi bizzat rebab icra etmiştir. Hindistan cevizinin önüne gerilerek yerleştirilen deri yayın balığı derisinden elde edilir. Pes sesli bir sazdır.Ses aralığı yaklaşık iki buçuk oktavdır.Perdesiz bir sazdır.Son dönemlerde icrasının kolaylaştırılması için perdeler eklenmiş olanları da vardır.Ancak bu rebablar, aslında “rabab” olmaktan çıkmış ayrı bir enstruman kimliğine kavuşmuştur.

Rebabilik

Rebab icra eden kişiye rebabî denilir. Rebabın çalınmasının zorluğu ister istemez yeni rebabîlerin yetişmesini etkilemiştir. Rebabın güzel sesi Hz. Mevlana’yı etkilemiş, anlatıldığına göre, ”Rebabın sesinde cennetin kapılarının sesini duyuyorum.” diyerek hayranlığını dile getirmiştir. O sırada karşısındaki zat da ”ben öyle bir şey duymuyorum” demiş, Hz. Mevlana ise ”Sen kapıların kapandığı sesi ben ise açıldığı sesi duyuyorum” demiştir.

Hz. Mevlana’nın oğlu olan Sultan Veled’in rebab hususunda çalışmaları mevcuttur. Kendisi de rebab çalıyor olmasının yanında Rebabname adlı eseri de bulunmaktadır.

 

18 cevap

 1. nuray dedi ki:

  çok teşekkürler ödevime yardımcı oldu

 2. Ney Sadâsı dedi ki:

  Çok sevindim. O bilgiler tamamen bababım bilgilerinden oluşuyor. Ona teşekkür et.

 3. zeynep dedi ki:

  Rebap almak için önerebileceğiniz bir yer var mı? Önemli birisi için hediye etmek istiyorum ve özel bir hediye olsun istiyorum.

 4. Ney Sadâsı dedi ki:

  mehmet ünal var rebabları çok iyidir

 5. Eda dedi ki:

  Evet bu site çok güzel.Bana çok yardımcı oldu çünkü müzik ödevim için gerekliydi.Öğretmenler de ne buluyorlar şu saçma sapan ödevleri vermekte.Neyse bu siteye çok teşekkür ediyorum.
  Harika bir siteniz var arkadaşlar:D:D:D:D:D:D

 6. Ney Sadâsı dedi ki:

  teşekkürler ve başarılar

 7. rebab dedi ki:

  Rebab mükemmel bir ensturman.çok uzun bir sure olmasa da bir suredir rebab eğitimi alıyorum.Bence eğitimi veren hocanın çok etkisi var.Mevlana ahlakı , sevgisi pek ayrı bir şey..Çalarken gönlünü ortaya koyduğu anlaşılıyor sanatçının..Paylaşımınız için teşekkür ediyorum umarım daha fazla insanın kulağına ulaşır zamanla rebabım..

 8. xebat dedi ki:

  05415482533 arkadaslar nerden bulabılırız fıyatları ne kadar sıze zahmet arayın yardımcı olun

 9. Ney Sadâsı dedi ki:

  benim tanıdığım çok iyi bir usta var.

 10. Ramazan Özekinci dedi ki:

  Bağırsak telleri nereden temin edebiliriz.?

 11. Yusuf dedi ki:

  İyi ve ücret konusunda uygun onerebileceginiz bir rebap kursu var mı ? Okul dönemi boyunca gidebilecegim.

 12. Hatice dedi ki:

  Hekimoğlu Ali Paşa Külliyesinde İslam Sanatları dersleri veriliyor. Bu sene sayıya göre kurs açılacakmış. Daha iyi eğitim veren bir yer bulamazsınız. Sadece kurs değil…

 13. Ney Sadâsı dedi ki:

  Teşekkür ederiz. değerli bilgiler için bu güzel enstrumanın yayılması için bilen arkadaşlar, kurs verilen yerleri yorum olarak veya forumumuzda paylaşabilirler. Benim de rebab yapımcısı ve eğitimine yardımcı olan tanıdığım Mehmet Ünal bey var. Rebabları ton olarak lezzetli ve volümlü aslına uygun olarak at kılı tel kullanarak imal ediyor. Kendileri normalde tanburi oldukları için sap kısmını biraz uzun yapıyorlar. Ama isteğinize göre kısa da yaptırabilirsiniz. Geri kalan tüm özellikleri ile aslına uygun ve güzel bir yapımcıdır. İsteyenler https://www.facebook.com/Rebabokulu sayfasını ziyaret edebilirler.

 14. n dedi ki:

  çok güzel

 15. salih yürektensever dedi ki:

  Ben Kızılay Müzik Evi nden aldım. Çok hesaplı ve harika sesi var…

 16. salih yürektensever dedi ki:

  Ben üç yıldır arıyorum bulamadım, ince buldum o da iyi sese vermedi.. bulursan banada yardımcı olursan sevinirim… mail.. huseyinsalihtr@yahoo.com

 17. Ney Sadâsı dedi ki:

  müzik evlerinin neylerinin neyleri genelde sıkıntılı oluyor ses olarak düzgün olsa bu sefer akortta ciddi sıkıntılar olabiliyor bunu algılaman zaman alabilir. Ama sesi güzel rahat çıkıyorsa ve dediğin gibi hesaplıysa hayırlı olsun demekten başka bir şey diyemem 🙂

 18. Rebabi dedi ki:

  Var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.