vektörel nota

Notaları öğrendiniz.Sesler oturdu.Artık elinize neyi alır almaz rahatlıkla ses çıkarıyorsunuz.O halde geç bile kaldınız.Hemen eser çalışmaya başlayın.Benim tavsiyem segah makamında teravih aralarında okunan salat-ı ümmiye’yi çalışmanız olacaktır. Çünkü eserin yarısı üç notadan ibarettir ve bu üç nota en kolay seslerdir

“Öğrencilik Hiç Bitmez” hakkında 3 yorum

 1. Salih Dinçer

  Merhaba,

  Öncelik teşekkürler; böyle bir site ve vidyolar hazırladığınız için. Öyle ki bu vidyolarla yer alan sesle gönlümüze, neyle gözlerimize ve notayla da aklımıza hitap ediyorsunuz. Böylece bir eser çalmak yeni başlayanlara bile kolay oluyor.

  Ben de yeni başlayanlardanım (2011 senesi) ama üflemeyi ve ses çıkarmayı öğrendikten sonra ara verdim. Bıraktığımda sitenizden haberdardım ve bakıyorum da yeni vidyolar var. Youtube sayesinde şimdi, yeniden ve ilk olarak sizin vidyolar ile başladım. Örneğin bu 2. dersteki salat-ı ümmiye, dediğiniz gibi çok kolay. Açıkçası 1-2 saatlik çalışma ile icra edilebiliyor. Çünkü topu topu beş nota ama beşinci (Fa#) notadan pek emin değilim…:)

  Aslında henüz tüm sesleri çıkarır da değilim. Sanırım pes ve tiz sesler var ki bu üflemenin mahiyetine (sıcak/soğuk ve ılık) göre ayırt ediliyor olmalı. Şimdilik Fa# için aşiran perdesini açıyorum çünkü görünüş olarak Si’den farklı değil; yapamıyorum…:(

  Bu arada başpareye ihtiyacım var. Başlangıçta vardı ama şimdi kaybettim. Gerçi yine ses çıkartabiliyorum ama herhalde ilerisi için şart olsa gerek. Anadolu Yakası’nda ikamet ediyorum. Bana temin konusunda yardımcı olur musunuz?

  Sevgiler, saygılar…

  1. merhaba
   öncelikle teşekkür ederim. fa# notasını si den biraz daha hızlı üfleyince çıkarabilirsiniz. Başpare için ben de üsküdardayım yardımcı olurum.

 2. siteniz çok güzel, insanlara yardımcı olmak karşılık beklemeden bir şeyler öğretmek iyi insanların işi. allah razı olsun. sizin siteniz olmasa maddi imkansızlıktan dolayı belkide ney e hiç başlamayacaktım. videoları tekrar tekrar izleyerek , verdiğiniz bilgileri okuyarak ney den ses çıkarmayı başardım. Parmaklarımı nota deliklerinin üzerinde gezdirmeye başladım. Kendimi biraz daha yetiştirdikten sonra maddi imkanlar el verirse ders almayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.