Ney üflemek zor mu? Ney zor bir enstrüman mı?
Evet ney üflemek zordur. Bunun üç sebebi var.

İlk Sebep

Birincisi, neyden hemen ses çıkmaz. Bu durum neyi zorlaştıran ilk unsurdur. Öncelikle neyden ses çıkarmamız gerekiyor. Bunun için de en az bir hafta ses çalışması yapmamız gerekiyor. Bu süreç genellikle bir hafta sürüyor. Dudak bu pozisyona alışıyor ve sesin nereden çıktığını daha iyi kavramaya başlıyor. Bir aylık süreç içerisinde artık ses hangi noktadan çıkıyor, hangi kademedeyiz bunların ayrımını yapmaya başlarız. Lakin bunun kesin ve gayet yeterli olabileceği süre bence 3 aydır. Tabi bu durum kişiden kişiye, çalışmadan çalışmaya değişir.

İkinci Sebep

Neyi zorlaştıran ikinci sebep ise kötü neyle başlamak. Eğer kötü bir ney tercihi yaptıysanız. Bu durumda sesin çıkıp çıkmadığını, o neyin sağlam olup olmadığını test etme şansınız olmayabilir. Mesela sesin çıkmadığı çatlak bir ney aldıysanız ses çıkmaz.
Bu, neyi zorlaştıran en önemli unsurlardan biridir. Ney bakımsız olabilir yağsız olabilir. Bunu da bu unsurlara eklemek lazım. Tabi ben ney yapımcısı olduğum için sesi nelerin engellediğini, kötü zayıf çıkan neylerdeki problemi biliyorum.

Üçüncü Sebep

Üçüncü sebep; Ney zor bir enstrüman fakat asıl neyi zorlaştıran mesele Türk müziğinin de zor olmasından kaynaklanıyor. Türk Müziğini bilmek için belli bir kulak birikimine sahip olmak gerekir. Ayrıca belli bir nazariyat bilgisine de sahip olmayı da gerektiriyor. Bu da belli bir süreci içine kapsıyor. Bu dinleme geçmişine sahip olmanız gerekiği anlamına geliyor. Bu da kulağınızın Türk müziği nağmeleriyle ve cümleleriyle dolu olması demek. Türk müziğini bilmek gerektiği için neyi zorlaştıran bir sebep de aslında budur. Aslında bakarsanız diğer enstrümanlarda da böyle. Ud kanun veya tambur çalıyorsanız belli bir teknik seviyeye getirebilirsiniz. Fakat ondan sonra sizin taksim yapabilme, yorum yapabilme gücünüz tamamen Türk müziğinin birikiminize bağlı. Bu da benim düşünceme göre en az iki senelik bir süreç gerektiriyor.

Sonuç Olarak

Ney, dediğim gibi zor bir enstrüman ama çok zor bir enstrüman değil. Neyi zorlaştıran bu bahsettiğim hususlar var. Eğer neye en az üç ay ayırırsanız siz bu hobide başarılı olup olamayacağınızı kendiniz de test etmiş olursunuz. Tabi öncelikle ney sizin sabrınızı test ediyor. Siz bu konuda sebat ederseniz ney de size neyin ne kadar zevkli bir enstrüman olduğunun sırrını birazcık paylaşacaktır diyebilirim. Bugün Ney üflemek zor mu? sorusuna cevap aradık. Buraya kadar sabırla okuduğunuz için tebrik ederim. Şimdiden sabırlı olduğunuzu kanıtladınız! 🙂


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir