Şimdi ise daha önce ilk hanesini geçtiğimiz eserin teslim kısmını çalışalım.Bu sefer diyez ve bemolleri önceki çalışmalarda belirttiğim için yazmadım.Yine eserin bu kısmında eserin sonlarına doğru la(dügah) notalarını la#(diyez) yani “kürdi” olarak geçeceğiz.Ayrıca üçüncü satırın sonunda ve dördüncü satırın başında fa notalarını naturel yani “acem” nolarak geçeceğiz.Bunlara dikkat edelim.Zaten parmakların tutuş pozisyonundan bu notaları rahatlıkla anlayabilirsiniz.Kolay gelsin…

“Ney Dersi-4 “Segâh Peşrevi Teslim”” hakkında 3 yorum

  1. selam,
    4.satırda si notalarını sadece ilk üç delik kapalı şekilde üflediniz.bunun sebebi nedir?si notası ilk üç delik ve beşinci delik kapalı şeklinde değil miydi?

    1. Şöyle ki,
      Si notasını üstten üç perdeyi kapatarak elde ederiz.En son açtığımız perde önemli. Burada işaret parmağını indirmeden (aynı elin) diğer parmaklarımızı kapatsak da ses değişmez. Aslında bunu bu dersten önce fark etmiş olman lazımdı.Çünkü üçüncü derste segah peşrevine girerken de “si”yi aynı şekilde veriyorum. Bu bahsettiğin tutuş kolaylık olsun diye tutuyoruz. Fakat makbul olanı mümkün olduğunca alttan kapalı perde bırakmamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.