Şimdi ise Neyzen Yusuf Paşa’ya ait segah makamındaki bir peşrevle çalışmaya devam edelim.Bu eserde dikkat etmemiz gereken fa notaları bazen diyez bazen ise naturel olmuştur.Ayrıca la notası da ilk hanenin tamamında la diyez olarak gösterilmiş bu ikisine dikkat ettiğimiz takdirde bu eseri geçebiliriz diye düşünüyorum.

“Ney Dersi -3 “Segâh Peşrevi”” hakkında 55 yorum

 1. Yeni dersler nezaman eklenecek acaba? Tarzınızı çok beğendim. Gayet anlaşılır.. Diğer metodlar gibi boğucu değil. Teşekkürler..

  1. Teşekkür ederim
   Şu an sitenin tasarımında yeniliğe gidiyorum bu nedenle bu iki gün içerisinde yenilerini yayınlayacağım allah izin verirse…

 2. hocam bu noktayı anlamadım   en son acık tek ''la dugah  mi hüseyin'' oluyor  ,,,,,,,  en alt 3 telikten ortası kapalı ''si  sega   fa diyez eviç''  bu nasıl hem LA hem  Mİ oluyor uflersek

  1. yavaş üflediğin zaman ” la” hızlı üflediğin zaman “mi” olur
   aynı şekilde yavaş üflediğin zaman si hızlı üflediğin zaman fa olur
   seslere biraz çalış hızlı üflediğinde ve yavaş üflediğinde seslerin değiştiğini göreceksin

 3. cok hos ve cok güzel bir anlatim coksa iyi aciklayici olmus diger ney metotlarinda eller herzaman sakli kalirdi ama simdi gercekten gayet iyi secici ve acik olmus tesekkürler umarim diger notalarda zamanla eklerseniz

 4. hocam bi şeyi anlamadım.bazen re notasını aşiranı açık bırakıp diğer delikleri kapatıp çalıyoruz bazen ise aşiran sağ el orta ve sol el ortayı kapatıp çalıyoruz nota derslerinide baktım ama anlamadım biz eserleri neyle çalarken bu re notasını nasıl çalacağımızı nerden anlayacağız.

  1. re notasını açık üflediğimizde (açık neva diyoruz) en son açtığımız perde önemli gerisini olduğu gibi kapatsak da ses değişmez yani kastettiğiniz acem perdesini(ki aşiran perdesi neyin arkadasındaki deliktir) kapatmamız bir şeyi değiştirmez. RE üflediğini doğru sesi dinleyerek anlayabilirsin.Sende kız neyle eşlik ediyorsan kontrol et kulağına aynı gibi mi geliyor?

 5. Hocam çok teşekkür ederim.
  1 aydır ney çalışıyorum. bugün sitenizden gördüm. salatı ümmiye üflemeyi denedim. daha iyi olabilirdi ama kötü de olmadı.
  Sıkıntım sol sesini nasıl geliştireceğiz. re den sola inerken sesi kısıyorum, sola gelince ses kayboluyor. bunun bir yöntemi var mı?

  1. genelde sol yani rast sesi zordur.Biraz alıştırmaya ve zamana ihtiyacınız var.Ben yegahtan ses alarak sol sesine ulaşıyorum.Yani tüm perdeler kapalıyken en üst işaret parmağımı açıyorum(yegah’re’).Ardından kapatarak rast sesine ulaşıyorum.Siz de deneyebilirsiniz

 6. sol sesi önerinizi çalışacağım. bazı eserlerde sol sesinin de altındaki fa mi notaları var. onlar için video ekleyebilir misiniz?

 7. sol sesini tam düzeltene kadar sol mu çalışmalıyım, yoksa aralarda sol çalışarak diğer derslere geçmeli miyim?
   

 8. hocam ellerınize sağlık çok güzel olmuş videolar ama hocam saba peşrevinide yüklermisiniz tanrubi cemil beyin bestelediği saba peşrevini yalnız neyde hangi deliklerin kapalı olacağını da gösterirseniz cok sevinirim…

 9. cok güzel bir site allah razı olsun elinize emeğinize sağlık..

  iki gün önce neyi ilk elime aldım ses cıkarmaya çalışıyordum.. 2 saat sonra sesler cıkmaya basladı. dün kendimce ezgi üretmeye çalıştım notalarda gecişler yaparak. bugün sagah tekbir ve sagah ümiyye iyi kötü üfleyebiliyorum.. birden kendimi sagah peşrevi ni dinlerken buldum.

  hocam sizce cokmu acele ediyorum.. yorum yaparsanız cok sevinirim..

 10. *hocam ben neyde tam olarak notaları çıkartamıyorum çünkü notaların her biri için üflemem gereken nefesi bilmiyorum. yardımcı olursanız  çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 11. hocam merhaba
  bu eserlerinizi sizin burda üflediginiz gibi ezber tarzında üflüyorum bu normalmi yoksa kötümü nota çalışmak için veya yazmak için nasıl bir çalışma yöntemi önerirsiniz

 12. Siteniz çok başarılı, Allah razı olsun. Yeni başladım ve hissiyatımı neyimde ifade edemiyorum. Sabırlı olmalıyım değil mi ?

 13. selamun aleyküm,
  tiz sol ve tiz la seslerini çıkartamıyorum.misal:tiz sol çıkarmaya çalışıyorum ve yavaş üfleyince do sesi çıkıyo hızlı üfleyince 1.dersteki ses çıkmıyo.bu iki notayı nasıl çıkarabilirim.
  ayrıca bu eserde la diyez ve fa notalarını aynı şekilde kapatıyorsunuz delikleri(ilk dört deliği)
  bu notaları çıkarmak için hangi delikleri kapatmalıyım.
  hayırlı akşamlar

  1. Tiz sol(gerdaniye) ve tiz la(muhayyer) notası için daha hızlı üflemelisin çekinmeden yüklenmelisin bu sesler kolay çıkar. Diğer hususda da şöyle; Birinci derste fa# notasını gösterdim. Normal fa notasını göstermedim. Bunun sebebi ise başlangıç tutuşunu hiç bozmamak için yani orta parmakları hiç kaldırtmamak için yaptım. Çünkü segah makamının genel tutuşu budur. O gördüğün nota normal fa dır. Fark ettiysen segah peşrevinde normal fa üflediğim yerlerde fa notasının hemen öncesinde bir işaret var. O “naturel” (şöyle ♮) işaretidir ve dediğin gibi üstten dört parmak kapatılarak üflenir. Onun dışındaki tüm fa lar bu eserde diyez(#) dir. Aynı şekide tutarak yavaş üfler isen la# e tekabül eder.
   Bir de hazır kafanı karıştırmışken bir şey daha ekleyeyim. Mesela la diyez den sonraki la yı da işaret olmamasına rağmen diyez üfledim. Bunun sebebi işaret bir kere yazıldığında ölçünün(aralarda dik bir çizgi var ya işte o) sonuna kadar diğer tüm la ları etkiler. Ama satırın en başında yazıyorsa -onlara arıza diyoruz- bütün satırı etkiler. Makamın genel kalıbını oluşturur.

 14. s.a.,
  teşekkür ederim.kafam karışmadı.normal fa,eviç,la diyez,rast notalarını kavradım fakat muhayyer ve gerdaniye notalarında hızlı üfleyince de doğru ses çıkmıyo ama ısrarla üflemeye devam ediyorum.inşallah başarılı olurum.
  hayırlı günler

 15. hocam merhabalar, segah makamında bir komalık mi bemol sesini nasıl üfleyeceğiz? videonuzda natürel mi olarak üflediniz sanırım. saygı ve selamlarımla.

  1. Merhaba, tek komalık bemol için bir şey yapmana gerek yok. Çünkü neylerin segah perdesi bir koma verecek şekilde normalden pes açılır. Normal si üfleyin siz. Naturel i çargah perdesini yarım açarak kullanırız.Bu eserde naturel olarak üflenmez.

 16. sa hocam ben derslerde gördüğüm gibi çalıyorum ama notalara bakınca kafam karışıyor diyez bembol makamlar falan bunları öğrenmem önemlimi notalara bakarak çalmamız zamanlamı olur yoksa öğrenmemiz mi lazım

 17. hocam hayırlı günler.. benim kız ney’m var ,yeni teni ses çıkardım saltı ümmiyeyi çaldım . sırad segah perşevi var diyordum fakat notta bilgimin eksik oldugu fark ettim, ezberden çalıyorum ne yapmam gerekiyor? bide videoların solfaj şekindede yükler mısiz?

  1. Ezberden üflemenin bir zararı yok. Lakin notadan geçmek için solfej yapmanız lazım. Solfeji de notaları okuyarak yapmalısınız. Ben salatı ümmiyeyi solfej olarak siteye koydum ama segah peşrevini koymadım. Onu da en kısa zamanda koymayı düşünüyorum.

 18. şimdiden teşekkür ediyorum hocam..yapmayı deniceğim umarım yapabilirim..iyi bir neyzen olmak için sabırsızlanıyorum.umarım iyi sonuçlar alırım..

 19. ben neyimi alalı 8 gün oldu ama ilk günkü gibi rengi açık değil git gide koyulaşıyo sebebi nedir acaba ? Bakım mı yapılması gerekiyo.

 20. s.a hocam sitenizi çok beğendim özellikle de bu eserleri solfejleriyle birlikte vermeniz çok hoş olmuş.emeğinize sağlık allah razı olsun inş yeni eserler de eklersiniz .

 21. hocam ben ancak 2 ay kursa gidebildim daha sonra hocam rahatsızlanmıştı. Benim profösyonel kız neyim var ama böyle ses çıkmıyor acaba nasıl sıcak üfleyebilirim.

 22. hocam merhaba 1 aydır ney üflüyorum bayati peşrevini üflemeye çalışıyorum ama nefesim yetmiyor tıkanıp kalıyorum parçanın ortasında ne yapmam gerekiyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.